sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościŚwiatowi przywódcy na Facebooku: najpopularniejszy ponownie premier Indii

Światowi przywódcy na Facebooku: najpopularniejszy ponownie premier Indii

Oficjalne konta na Facebooku ma obecnie 182 rządy i przywódcy państw – wynika z najnowszej edycji badania Twiplomacy, przeprowadzonego przez Burson Cohn & Wolfe. To o siedem więcej niż w 2017 roku. W portalu Zuckerberga obecne jest 94 proc. państw członkowskich ONZ. Jak wynika z badania, rządy tylko 11 krajów nie mają profili na Facebooku – są to m.in. Erytrea, Laos, Mauretania, Nikaragua, Korea Północna.

Z analizy wynika, że na Facebooku osobiste konta ma 108 głów państw, 83 premierów i 88 ministrów spraw zagranicznych. Profile te są przeważnie bardziej popularne niż strony instytucji.

W porównaniu z Twitterem czy Instagramem to na Facebooku światowi liderzy, rządy państw oraz ministerstwa spraw zagranicznych gromadzą najliczniejszą grupę odbiorców. Jednak ze względu na zmiany algorytmu serwisu Zuckerberga coraz trudniej im się  tam wyróżnić – piszą autorzy badania.

Okazuje się, że wzrost liczby fanów stron światowych liderów na Facebooku był znacznie mniejszy niż w poprzednich latach. Wszystkie strony łącznie odnotowały dziesięcioprocentowy wzrost obserwujących rok do roku. Profil premiera Indii Narendry Modi wzrósł o mniej niż jeden procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jego strona instytucjonalna @PMOIndia odnotowała spadek (straciła ponad 84 tys. polubień). Konto Donalda Trumpa wzrosło tylko o trzy procent.

Autorzy badania zauważają, że tylko kilku liderów było w stanie pokonać tendencję spadkową – byli to przede wszystkim ci, którzy prowadzili kampanie wyborcze. Największy wzrost odnotowała strona brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, która zyskała 4,1 mln nowych fanów. Nowy prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, zyskał ponad 3 mln polubień w ciągu ostatnich 12 miesięcy i ponad dwukrotnie zwiększył liczbę swoich zwolenników – podaje źródło.

W badaniu odnotowano także zamknięcia facebookowych kont przywódców państw – jak czytamy, na początku lutego 2019 roku usunięcie osobistej strony na Facebooku ogłosiła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Do czasu zamknięcia jej strona miała ponad 2,5 mln obserwujących, co czyniło ją najbardziej popularnym liderem UE na platformie – wynika z analizy.

Z kolei w połowie marca 2019 roku prezydent Kenii Uhuru Kenyatta tymczasowo usunął wszystkie swoje profile w mediach społecznościowych, w tym swoją stronę na Facebooku, która ma 3,6 mln obserwujących. Jak podają autorzy badania, profile zostały usunięte z powodu „nieautoryzowanego dostępu” i nie zostały jeszcze przywrócone.

Oficjalna strona POTUS utworzona dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, który ma ponad 2,6 mln obserwujących, jest nieaktywna od maja 2018 roku. Donald Trump woli bowiem korzystać ze swojej strony osobistej – czytamy.

Najpopularniejszym światowym liderem na Facebooku jest indyjski premier Narendra Modi, którego profil osobisty liczy 43,5 mln polubień, a na stronie instytucjonalnej premiera Indii zebrało się 13,7 mln fanów. Drugie miejsce pod względem popularności należy do amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Jego strona osobista ma ponad 23 mln fanów. Trzecią pozycję zajmuje królowa Jordanii, której strona wzrosła o 5 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy i liczy obecnie 16,9 mln polubień. Pierwsza trójka liderów w tym zestawieniu wygląda tak samo jak w ubiegłym roku.

Źródło: twiplomacy.com

W Unii Europejskiej najczęściej obserwowanym przywódcą jest brytyjska rodzina królewska z 4,8 mln fanów. Dalej znalazł się francuski prezydent Emmanuel Macron z 2,3 mln polubień i rumuński prezydent Klaus Iohannis z 1,8 miliona polubień.

Źródło: twiplomacy.com

Pod względem liczby interakcji liderem zestawienia jest brazylijski prezydent Jair Bolsonaro – jego profil zyskał 145 mln interakcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, Bolsonaro ma trzy razy więcej interakcji niż premier Indii Narendra Modi, który ma z kolei ponad czterokrotnie więcej fanów. Drugi pod względem interakcji jest profil Donalda Trumpa, a trzecie miejsce zdobył Narendra Modi.

Źródło: twiplomacy.com

Najbardziej aktywna na Facebooku jest strona rządu Botswany, która dodaje średnio 37 postów dziennie. Kolejne pozycje należą do administracji prezydenckich Republiki Dominikańskiej i Ghany – mają średnio po ponad 20 publikacji dziennie.

Źródło: twiplomacy.com

Jak zauważają autorzy badania, liczba publikowanych wpisów niekoniecznie przekłada się na większe zaangażowanie lub więcej polubień na stronach. Średnia liczba postów dla wszystkich analizowanych stron to 1,77 wpisu dziennie. Łącznie wszystkich 692 światowych liderów opublikowało 449739 postów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak duże są zespoły mediów społecznościowych?

Aby zwiększyć transparentność, Facebook publikuje liczbę osób, które mają dostęp do strony jako administrator, redaktor, moderator, analityk lub menedżer zadań, a także ich lokalizacje geograficzne. Jak podają autorzy badania, na 592 stronach, na których te informacje były dostępne, zliczono łącznie 4142 menedżerów stron. Średnia liczba menedżerów stron wynosi 5. 96 osób ma dostęp do strony koreańskiego rządu na Facebooku, a rząd Singapuru dał dostęp do swojego profilu 62 osobom. Stroną Komisji Europejskiej również zarządza 62 osoby, a profilem brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych 28 osób. Dalej czytamy, że wielkość zespołu jest zależna od wielkości państwa, np. w Islandii za te działania odpowiada jedna osoba.

Całe badanie dostępne na stronie. (mb)

O badaniu:
Światowi liderzy na Facebooku to badanie BCW dotyczące tego, jak światowi przywódcy, rządy i organizacje międzynarodowe komunikują się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Badania są częścią bardzo cenionego przez BCW corocznego badania Twiplomacy. Początkowo badania koncentrowały się wyłącznie na Twitterze, a badanie zostało rozszerzone na inne platformy społecznościowe, w tym Facebook i Instagram. Dane zebrano 1 marca 2019 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj