Facebook dodaje nowe narzędzia dla „Data for Good” – programu wspierającego działania researcherów i organizacji non profit, zajmujących się tematem koronawirusa. Do tej pory mieli oni dostęp tylko do map przedstawiających migrację ludności, ułatwiających zrozumienie rozprzestrzeniania się choroby.
Czytaj także: Facebook udostępnia mapy, które mają pomóc organizacjom zajmującym się zdrowiem
W kwietniu 2020 roku serwis społecznościowy udostępnił trzy nowe typy danych: Co-location Map, Movement Range Trends oraz The Social Connectedness Index. Dzięki Co-location Maps będzie można przewidzieć kolejne miejsca, w których pojawi się wirus, na podstawie przemieszczania się ludności. Movement Range Trends to z kolei zbiór danych na temat obecnych zachowań mieszkańców danego terytorium – m.in. tego, czy pozostają w domu lub w jak dużym stopniu przemieszczają się po mieście – dzięki którym można sprawdzić, czy wprowadzone środki prewencyjne są wystarczające. The Social Connectedness Index to z kolei mapy krajów lub stanów przedstawiające znajomości, jakie utrzymują użytkownicy, na podstawie m.in. kodów pocztowych. Dzięki temu epidemiolodzy mogą przewidywać prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby oraz to, w jakich miejscach szukać będą wsparcia osoby z rejonów najbardziej dotkniętych wirusem.
Dane będą pochodzić od użytkowników Facebooka, jak jednak zaznacza portal, będą anonimowe.
Kolejną nowością są ankiety, które dobrowolnie będą mogli wypełniać mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Prowadzić je będzie Carnegie Mellon University Delphi Research Center. Jak czytamy, będą one wykorzystywane do stworzenia map z objawami zaobserwowanymi przez użytkowników oraz wyciągnięcia nowych wniosków dotyczących reakcji ludności na kryzys. Informacje te mają pomóc systemom opieki zdrowotnej zaplanować, gdzie potrzebne są dodatkowe zasoby, i przewidzieć miejsca, które potencjalnie będzie można najszybciej przywrócić do normalności. Facebook zaznacza, że jeśli wyniki okażą się pomocne, udostępni podobne ankiety w innych krajach. Również w tym przypadku odpowiedzi użytkowników pozostaną anonimowe. (ak)