sobota, 9 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościMuzeum Historii Polski rusza z akcją #MojaPamiątka. Chce stworzyć opowieść o Polsce...

Muzeum Historii Polski rusza z akcją #MojaPamiątka. Chce stworzyć opowieść o Polsce ze wspomnień seniorów

W kwietniu 2020 roku ruszyła akcja #MojaPamiątka, której celem jest stworzenie opowieści o Polsce z małych wspomnień. Jej organizatorem jest Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Jak zaznaczają inicjatorzy akcji, w każdym przedmiocie – fotografii, liście, zegarku – znajduje się opowieść. Zarówno osobista, jak i zbiorowa. Właśnie z nich w 2021 roku Muzeum Historii Polski chce stworzyć wystawę ukazującą pojedyncze losy i rodzinne historie, które staną się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla pokoleń. Akcja jest skierowana do osób powyżej 60. roku życia.

„Kochamy Was za doświadczenie i mądrość życiową, która przychodzi wraz z wiekiem. Jesteście świadkami tego, że jako wspólnota i naród wielokrotnie zmagaliśmy się z trudnościami. Ale dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu Polska jest dziś wolna i piękna”  – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji programu w facebookowym poście. „Wasze pojedyncze historie składają się na tożsamość naszego narodu. Dlatego też zachęcam do wzięcia udziału w akcji #MojaPamiątka, która pozwoli przechować te historie na lata” – skomentował.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, dodaje: „Zajrzycie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film, i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją”.

Organizatorzy czekają przede wszystkim na albumy, pamiętniki, eseje, materiały wideo, a nawet wpisy na blogach czy w mediach społecznościowych o tematyce związanej przede wszystkim z historiami rodzinnymi w okresie II wojny światowej, trudnościami życia codziennego w PRL, spotkaniem z Janem Pawłem II czy czasami „Solidarności” oraz działalności w opozycji antykomunistycznej. Prace w formie elektornicznej lub materialnej należy wysyłać bądź dostarczyć do 30 czerwca 2020 roku. (kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj