poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaPublikacjewywiad z... Marleną Biardzką* o tym, jak promować Warszawę za granicą od...

wywiad z… Marleną Biardzką* o tym, jak promować Warszawę za granicą od strony biznesowej.

Redakcja: W jaki sposób Warsaw Destination Alliance przyczynia się do promocji Warszawy?
 
Marlena Biardzka*: Fundacja Warsaw Destination Alliance istnieje od ponad pięciu lat. Przez ten czas zrealizowaliśmy 6 kampanii reklamowych miasta w międzynarodowych mediach – CNN, BBC World i International Herald Tribune. Ponadto, zajmujemy się sprowadzeniem do Stolicy kongresów i konferencji, oraz reprezentujemy Warszawę na międzynarodowych targach destynacji.

Fundacja zrzesza około 100 firm członkowskich. Są to instytucje publiczne i prywatne firmy, reprezentujące różne sektory. Dzięki naszym członkom, ich zaangażowaniu i know-how, możemy lobbować na rzecz rozwoju miasta, wspierać działania promocyjne oraz doradzać w kwestiach infrastruktury turystycznej.

Red.: Jedną z grup docelowych działań WDA są zagraniczni dziennikarze. Co chcą im Państwo przekazać?

MB: W kontaktach z zagranicznymi mediami zazwyczaj pierwszym komunikatem, który musimy przekazać jest: jesteśmy nowocześni i profesjonalni, mówimy po angielsku i możemy pomóc.

W zależności od mediów oferujemy różne programy i tematykę. Warszawa nie jest jeszcze ukształtowanym produktem – pokazujemy różne jej aspekty. Promujemy Warszawę jako centrum biznesu i miejsce dla kongresów i konferencji, dostarczamy informacji o imprezach kulturalnych, przedstawiamy lokalne marki, ośrodki SPA i np. młodych projektantów.

Musimy zrobić więcej niż inne destynacje, aby zagraniczne media zaczęły prezentować Warszawę jako warte odwiedzenia, modne miejsce – np. weekendowych wypadów, zakupów.

Z naszych doświadczeń wynika, że dziennikarze przyjeżdżający do Warszawy są nią zachwyceni. W stolicy dzieje się bardzo dużo – obcokrajowcy nie dostrzegają tego, co nam na co dzień utrudnia życie w wielkim mieście – np. korków. Oni widzą przede wszystkim dynamikę i różnorodność architektoniczą, ciekawą ofertę kulturalną i barwnych ludzi, doskonałe możliwości dla biznesu, piękne zielone parki oraz perełki takie jak warszawska Praga.

Warszawa łączy w sobie nowe i stare, luksus i przystępność, biznes i tradycję – nie jest tak znana, jak Praga czy Budapeszt, dzięki czemu jest cały czas atrakcyjnym miejsce do odkrycia. Doceniają to zarówno turyści indywidualni, jak i biznesowi. Warto podkreślić też, że Warszawa nadal jest atrakcyjna cenowo w porównaniu do konkurencyjnych destynacji.

Red.:Do kogo jeszcze chce dotrzeć WDA?

MB: Pierwsza kampania reklamowa – Let’s Warsaw Together pokazywała Warszawę jako miasto atrakcyjne – dla wszystkich. Od dwóch lat nasze działania skierowane są do turystów biznesowych. Zrealizowaliśmy dwie kampanie „biznesowe” „Wake up to Warsaw” w BBC World, ponadto wraz z partnerami promujemy Warszawę w Internationald Herald Tribune, pokazując miasto jako centrum finansowe regionu.

Red.: Jak wobec tego zdaniem WDA pokazywać biznesową Warszawę? Z jakimi stereotypami starają się Państwo walczyć?

MB: Pokazujemy Warszawę jako miasto dynamiczne, nowoczesne i oferujące profesjonalne usługi. I już po pierwszym kontakcie Warszawa sama się broni. Goście przekonują się, że jesteśmy miastem europejskim i prężnie rozwijającym się. Dlatego najważniejszym naszym zadaniem jest nakłonienie potencjalnych turystów –biznesowych i indywidualnych – aby dostrzegli nasze miasto i dali mu szansę.

Red.: Jakiego typu ograniczenia, a z drugiej strony jaki potencjał drzemie w mieście z perspektywy celu stawianego przez stowarzyszenie?

MB: Potencjał Warszawy jest ogromny! Jesteśmy centrum biznesu i miejscem inwestycji. Mamy coraz lepszą infrastrukturę, coraz ciekawszą ofertę kulturalną. Z drugiej strony dbamy o tradycję i historię i coraz lepiej umiemy o niej opowiadać – przykładem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na pewno musimy się jeszcze nauczyć patrzeć na Warszawę jako produkt i odpowiednio nim zarządzać. Powinniśmy przyglądać się innym stolicom europejskim, aby zrozumieć, że miasto i jego wizerunek uzależnione są od wielu czynników i elementów. Na te elementy składają się zarówno przemyślana strategia marketingowa i plany rozwoju miasta, jak i działania instytucji publicznych oraz zaangażowanie firm prywatnych.

Red.: Przy użyciu jakich narzędzi i jakimi kanałami i dobywa się promocja inicjatyw WDA?

MB:Powołując fundację przyjeliśmy jednogłośnie założenie, że skupiamy się na promocji Warszawy, a nie Warsaw Destination Alliance. Jesteśmy organizacją non – profit, nasz cel to rozwój miasta i w tym upatrujemy sukces fundacji.

O działaniach fundacji informujemy w Newslettrze WDA oraz poprzez relacje z polskimi mediami. Organizujemy też cykliczne spotkania i imprezy. Dzięki temu, docieramy do firm i instytucji, które chciałyby wspierać budowę marki Warszawa, ale nie wiedzą jak, oraz do tych, którzy nie zdają sobie sprawy, jak atrakcyjny wizerunek destynacji wpływa na lokalny rozwój.
Po 5 latach istnienia możemy z dumą powiedzieć, że nasze własne inicjatywy oraz chęć wspierania innych podmiotów działających na rzecz miasta są najlepszą wizytówką WDA.

Red.: Pod koniec 2008 roku Warszawa reklamowała się w CNN i BBC. Na czym polegało zaangażowanie w projekt stowarzyszenia WDA?

MB: Promocja Warszawy w stacjach CNN i BBC World prowadzona w październiku to zasługa Urzędu Miasta i Biura Promocji. Jesteśmy partnerami i wspieramy się w realizowanych projektach. Idąc za przykładem bardziej rozwiniętych marketingowo miast europejskich, widzimy, że tylko dialog instytucji prywatnych i publicznych pozwala na spójną, skuteczną promocję, która przynosi rezultaty. Zainicjowaliśmy rozmowy stacji BBC World z Biurem Promocji Miasta i bardzo cieszymy się, że współpraca doszła do skutku.

Red.: WDA współpracuje z agencją TBWAPR. Na czym polega ta współpraca? Czy całość działań PR-owskich w ramach projektów Warsaw Destination Alliance leży po stronie agencji?

MB:Z agencją TBWAPR współpracujemy już 4,5 roku. Na początku TBWAPR wspierało nas projektowo, dwa lata temu jednak wspólnie zdecydowaliśmy, że działania PR muszą być prowadzone na bieżąco. Agencja realizuje całość działań PR, angażuje się w akcje marketingowe, kontakt z aktualnymi i potencjalnymi członkami fundacji, ponadto wspiera nas w codziennej pracy.

Rozmawiała Aleksandra Łuczak

* Marlena Biardzka  Conference Executive Manager, Warsaw Destination Alliance

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj