piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościW Warszawie powstało Centrum ElektroEkologii. Ma funkcję edukacyjną

W Warszawie powstało Centrum ElektroEkologii. Ma funkcję edukacyjną

W Warszawie powstało Centrum ElektroEkologii – pierwsze w Europie miejsce, które będzie edukować na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zachęcać młodych ludzi do inicjowania i utrwalania proekologicznych zachowań. Konsekwencją działań ma być zwiększenie ilości elektrośmieci przekazanych do recyklingu.

W listopadzie 2020 roku centrum rozpoczęło wirtualną działalność, a 20 października 2021 roku otwarte zostało w formie stacjonarnej.

„Elektrośmieci to grupa odpadów, która zaraz po plastiku, stanowi ogromne zagrożenia dla środowiska” – czytamy w komunikacie prasowym. Okazuje się, że mniej niż połowa uczestników badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko ocenia, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat odpadów elektronicznych. Co piąta osoba przyznała, że wyrzuciła elektrośmieci do śmietnika – wynika z ankiety.

Centrum ElektroEkologii powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, jego partnerem strategicznym jest Samsung, a partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog. Miejsce znajduje się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.

Działalność centrum będzie koncentrować się na wydarzeniach stacjonarnych, które pozwolą młodzieży spotykać się i realizować swoje pomysły. Celem inicjatywy jest edukacja młodzieży z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Instytucja ma podejmować działania i inicjatywy zwiększające społeczną świadomość działań proekologicznych, zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Centrum będzie organizować warsztaty dla szkół, webinary, zbiórki elektrośmieci czy akcje specjalne.

„Współczesna młodzież oswojona jest z technologiami od urodzenia. Urządzenia elektroniczne (np. smartfony, tablety) towarzyszą im na każdym kroku, a oni często wymieniają stary sprzęt na nowy, nie zastanawiając się, co dalej się z nim dzieje. Jest to równocześnie pokolenie, które mocno angażuje się w działania na rzecz ochrony klimatu. Dla większości osób ochrona środowiska kojarzy się jednak głównie z wycinką lasów, smogiem, zabijaniem zwierząt czy zaśmiecaniem. Chcemy to istotnie uzupełnić!” – komentuje Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj