piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualności70 proc. firm ma problem ze znalezieniem kompetentnych pracowników

70 proc. firm ma problem ze znalezieniem kompetentnych pracowników

7 na 10 firm w Polsce ma trudność w znalezieniu pracowników z potrzebnymi umiejętnościami – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór Talentów”, poświęconego wyzwaniom rekrutacyjnym, z jakimi mierzą się obecnie firmy.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj bezpłatne ogłoszenie na PRoto.pl!

W Polsce 70 proc. przedsiębiorstw boryka się z trudnościami w zrekrutowaniu nowych pracowników z aktualnie poszukiwanymi umiejętnościami. Okazuje się, że polski wynik jest lepszy od globalnej średniej, która wynosi 75 proc. Jest także o 11 pkt proc. niższy niż odsetek z 2021 roku. „To również pierwsza taka sytuacja w Polsce od blisko 10 lat, kiedy liczba firm mających trudności w zrekrutowaniu nowych pracowników spadła” – czytamy w badaniu.

Polska zajęła w globalnym zestawieniu 32. miejsce, plasuje się z kolei na 4. pozycji wśród państw europejskich z najmniejszym niedoborem talentów. „Mniejsze trudności ze znalezieniem kandydatów z odpowiadającymi firmom kwalifikacjami w Europie notują organizacje z Czech (49 proc.), Słowacji (56 proc.) oraz Holandii (66 proc.)” – wynika z badania. Globalnie trudności związane z pozyskiwaniem pracowników o pożądanych kompetencjach odnotowuje 75 proc. firm. Największe niedobory talentów widoczne są Tajwanie (88 proc.), Portugalii (85 proc.), Singapurze (84 proc.), Chinach (83 proc.) i Hong Kongu (83 proc.).

W Polsce największe trudności z pozyskiwaniem kandydatów o pożądanych kompetencjach odnotowują małe (zatrudniające od 10 do 49 osób) i średnie (liczące od 50 do 250 pracowników) przedsiębiorstwa – 74 proc. pracodawców z tego sektora mierzy się z niedoborem kadr. Problem dotyka też jednak pozostałych organizacji – dostrzega go 68 proc. dużych firm (zatrudniających ponad 250 osób) oraz 67 proc. mikroprzedsiębiorstw (liczących do 9 pracowników).

Według badania najtrudniej zrekrutować pracowników firmom z obszaru gastronomii i hotelarstwa (85 proc.), bankowości i finansów (77 proc.), budownictwa oraz produkcji (po 75 proc.).

Z deklaracji polskich pracodawców wynika, że największą trudnością jest znalezienie kandydatów z umiejętnościami z obszaru IT oraz analizy danych – takiej odpowiedzi udzieliło 32 proc. badanych firm. Na drugim miejscu znalazły się logistyka i operacje, wskazywane przez 29 proc. respondentów, a dalej obsługa klienta (27 proc.), HR (26 proc.) oraz sprzedaż i marketing (23 proc.).

Wśród umiejętności miękkich, najtrudniejszych do znalezienia wśród obecnych kandydatów, są z kolei odporność na stres i umiejętność adaptacji, rzetelność i dyscyplina oraz kreatywność – dowiadujemy się.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Jak mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower Polska, sytuacja ta „to pokłosie zarówno nadal bardzo niskiego poziomu bezrobocia, jak i niedopasowania kompetencyjnego kandydatów na rynku do tak dynamicznie zmieniającej się specyfiki i organizacji wielu firm”. Ekspert dodaje, że pracodawcy funkcjonują dziś „w otoczeniu dużej niepewności, ale też ogromnych niedoborów, a liczne czynniki zewnętrzne będą jedynie zwiększały dynamikę tych zmian”. „Ostatnie dwa lata charakteryzowała zarówno transformacja cyfrowa, jak i umacniający się trend automatyzacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy logistycznych. W efekcie znacząco szybciej rośnie zapotrzebowanie na nowe kompetencje, niż ich podaż na rynku” – mówi Sadowniczyk. Zwraca też uwagę na czynniki, pod wpływem których jest obecnie polska gospodarka,  a więc i rynek pracy. „Wciąż notowane są duże zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw, które wymagają od firm jeszcze większej elastyczności. Są one jednak przyczyną decyzji o przenoszeniu części łańcucha do Europy, w tym do Polski, co nasila zapotrzebowanie na kandydatów. Z drugiej strony mamy do czynienia z szalejąca inflacją oraz presją płacową, czy też niemal spiralą inflacyjną, której ryzyko jest bardzo wysokie przy wysokich oczekiwaniach kandydatów na rynku o tak dużym niedoborze” – wyjaśnia. Jak dodaje, konsekwencją takiej sytuacji może być m.in. utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie wskaźnik niedoboru talentów. (mb)

O badaniu:

Badanie „Niedobór talentów” zostało zrealizowane na próbie 522 pracodawców w Polsce i 40 tys. firm na świecie. Celem badania było zmierzenie skali trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników o pożądanych kompetencjach. Raport prezentuje dane w podziale na 6 regionów Polski i 6 sektorów rynku. W raporcie znajdują się również dane na temat umiejętności, w tym również kompetencji miękkich, najtrudniejszych do znalezienia u kandydatów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj