Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej powstrzymuje sporą część pracowników przed zmianą pracy – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanforda. Wpływa także na poziom zadowolenia zatrudnionych.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili badanie na próbie 1612 inżynierów, pracowników marketingu i finansów dużej firmy technologicznej.
Okazuje się, że praca w trybie zdalnym lub hybrydowym sprawia, że pracownicy nie decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia. W badanej firmie współczynnik rotacji obniżył się o 35 proc. Co więcej, taki sposób pracy zwiększył zadowolenie pracowników, a także wpłynął na ich nawyki i rozplanowanie obowiązków. Ci, którzy pracowali zdalnie, nawet podczas pobytu w biurze do komunikacji – czy to indywidualnej, czy grupowej – wykorzystywali formę wideo.
Jak czytamy, w dni pracy zdalnej zadania zawodowe były wykonywane krócej (o około 80 minut), jednak zwiększyło to czas pracy w inne dni robocze i weekendy. Według badania praca zdalna nie miała znaczącego wpływu na wyniki wydajności i awanse, jednak osoby, które miały możliwość wykonywania pracy z domu, wykazywały się większą produktywnością i lepiej oceniały siebie pod tym kątem. Ze względu na te korzyści i dla utrzymania zadowolenia z pracy po zakończeniu eksperymentu firma rozszerzyła możliwość pracy hybrydowej na całą firmę – dowiadujemy się. (mb)