Chiara Ferragni w lutym 2023 roku wystąpiła w roli prowadzącej 73. festiwalu muzycznego w San Remo. Influencerka i kobieta biznesu wykorzystała tę okazję, by zabrać głos w sprawach kobiet, a narzędziem do tego były jej kreacje.
Podczas Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo Ferragni pokazała się w czterech sukniach, a każda z nich była komentarzem do społecznej sytuacji kobiet i symbolem pewności siebie. Stroje zaprojektowała specjalnie dla niej dyrektorka kreatywna domu mody Dior, Maria Grazia Chiuri. Kreacjom nadano nazwy The Sameless Dress, The Manifesto Dress, The Cage Dress oraz The Hate Dress.
„Te eleganckie, poruszające, odważne i poetyckie dzieła, będące uosobieniem feministycznego przesłania, które jest ważne zarówno dla domu mody, jak i Chiary, są świadectwem wirtuozerii Dior Ateliers w każdej unikalnej sylwetce” – opisuje Dior w poście na Instagramie. „Kiedy zaczęliśmy myśleć o kreacjach na festiwal, od razu zrozumieliśmy, że nie chcemy ubrań, które będą jedynie ekscentryczne lub pretensjonalnie piękne, lecz poczuliśmy potrzebę wniesienia społecznego przekazu na najpopularniejszej scenie we Włoszech, nawet przez modę” – przekazuje marka.
„Suknia-manifest”, w której prowadząca rozpoczęła tegoroczną edycję festiwalu, to czarna jedwabna sukienka „corolla” inspirowana tradycyjnym fasonem marki „Dior”, do której dodano długi biały szal z wyhaftowanym hasłem „Pensati libera” (tłum. „myśl niezależnie”), nawiązującym – jak podano we wpisie – do twórczości grupy artystycznej Claire Fontaine. Jak przekazuje Ferragni, słowa te mają zainspirować kobiety do wyjścia z roli narzuconej im przez społeczeństwo i są skierowane do wszystkich tych, które „chcą czuć się sobą bez bycia ocenianymi”. Manifest ma pokazać, że Chiara Ferragni walczy o to, by nie dać się zaszufladkować przez patriarchat i nie czuć się winną z powodu swojego sukcesu – przekazują twórcy kreacji.
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Suknia przeciwko nienawiści to z kolei drapowana biała jedwabna kreacja, na której wyhaftowano czarnymi perłami prawdziwe komentarze, które influencerka otrzymała w mediach społecznościowych. Są to pogardliwe sformułowania, wyzwiska, które zostawiają pod jej zdjęciami hejterzy, krytykujący jej wygląd, ciało czy zachowanie jako kobiety i matki. „Zajmij się domem” czy „zacznij skromniej się ubierać” – m.in. takim komentarzom sprzeciwia się Ferragni.
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
„Bezwstydna sukienka”, imitująca nagie ciało, to zwrócenie uwagi na prawa kobiet do decydowania o sobie i swoim wyglądzie. Jak wyjaśnia Dior, strój zainspirowano kreacją marki z kolekcji wiosna/lato 2018. Iluzja nagości ma pozwolić uwolnić się od wstydu i przypomnieć wszystkim o równości płci w prezentowaniu siebie. Kreacja ma też pokazać, że ciało nie jest powodem do poczucia winy czy osądzania drugiej osoby, a wygląd może być usprawiedliwianiem dla przemocy.
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Ostatnia kreacja, przypominająca klatkę, ma symbolizować uwolnienie młodych pokoleń od stereotypów związanych z płcią, w których kobiety często czują się uwięzione. Sukienka stworzona przez Dior składała się z dżersejowego kombinezonu wyszywanego kryształkami z tiulową spódnicą na sztywnym stelażu. Jak czytamy, suknia reprezentuje nadzieję na przełamanie konwencji narzuconych przez patriarchat.
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Źródło: instagram.com/ChiaraFerragni
Suknie zaprezentowane zostały nie tylko podczas gali, lecz także w sesji zdjęciowej, której efekty – wraz z wyjaśnieniem przekazu projektów – zamieszczono w mediach społecznościowych Ferragni oraz Diora. (mb)