Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide podpisali porozumienie w sprawie umieszczenia polskich miast w Przewodniku Michelin, który funkcjonuje od 1900 roku.
W pierwszej kolejności promocją objęte zostaną Warszawa, Kraków i Poznań, a także ich okolice. Selekcja miast jest pierwszym etapem współpracy między POT a Przewodnikiem Michelin. Jak czytamy, recenzenci sprawdzą, zweryfikują i dokonają oceny polskich restauracji. POT przekazuje, że jest to szansa dla całej branży gastronomicznej z największych polskich miast, by pokazać się z jak najlepszej strony i znaleźć się w „elitarnym gronie miejsc gwarantujących najwyższe przeżycia kulinarne”.
Drugi etap działań planowany jest na czerwiec 2023 roku. Recenzenci dokonają wtedy podsumowania i uhonorują wybrane lokale Gwiazdkami Michelin oraz wyróżnieniami Bib Gourmand.
„To wielka chwila dla Polski, rodzimych miast i naszej branży turystycznej. Dołączenie Krakowa, Poznania i Warszawy do kulinarnej elity wpłynie na tworzenie standardów na poziomie krajowym oraz pozycjonowania Polski jako celu podróży gastronomicznych na globalnym rynku usług turystycznych. Przewodnik Michelin stanowi drogowskaz dla tych, którzy kierują się nie tylko niezapomnianymi doznaniami smakowymi, ale i przeżyciami turystycznymi. W czasach odbudowy przyjazdów do Polski gwarancja jakości oraz najwyższych standardów jest istotnym elementem branym pod uwagę przez gości zagranicznych. Wierzę, że współpraca z marką Michelin będzie motywacją do dalszej pracy dla całego sektora, co przyniesie wymierne korzyści gospodarcze” – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
POT przekazuje, że ta współpraca niesie za sobą także inne korzyści, takie jak: rozwój infrastruktury oraz transportu, promocja regionalnych tradycji kulinarnych i lokalnego rynku spożywczego, przyciągnięcie inwestorów w branży hotelarsko-gastronomicznej, czy wzrost zainteresowania przez turystów zagranicznych. (bs)