Najbardziej i najmniej szanowane przez Polaków zawody pozostają bez zmian. Największym szacunkiem cieszą się strażacy i przedstawiciele zawodów medycznych. Najmniej poważane profesje to z kolei twórcy internetowi i politycy – pokazało badanie „Ranking prestiżu zawodów i specjalności” zrealizowane przez SW Research po raz trzeci.
W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich latach, na szczycie najbardziej poważanych zawodów znaleźli się strażak i ratownik medyczny. Pierwszy z nich poważany jest przez 84 proc. Polaków, drugi z kolei znalazł się w zestawieniu z wynikiem 83 proc. Kolejne miejsca również należą do zawodów medycznych – pielęgniarki (75 proc.) i lekarza (74 proc.). Dalej uplasowali się profesorowie wyższych uczelni (69 proc.), farmaceuci (68 proc.), górnicy (62 proc.) oraz inżynierowie (60 proc.).
Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research, zauważa, że ranking pokazuje nie tylko społeczne postrzeganie poszczególnych zawodów, lecz także „jest źródłem wiedzy o aktualnych potrzebach i wartościach polskiego społeczeństwa”. „Mocny i stabilny wizerunek takich profesji jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu świadczą o powszechnym uznaniu dla takich cech jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie” – dodaje.
Na przeciwnym biegunie pod względem poszanowania znajdują się twórcy internetowi i politycy. Influencerzy i youtuberzy, którzy znaleźli się na końcu stawki, mogą liczyć na poważanie jedynie 13 proc. społeczeństwa. Nieco wyżej znaleźli się działacze partyjni (14 proc.), posłowie (16 proc.), ministrowie (20 proc.) i radni (21 proc.).
„Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia” – komentuje Zimolzak.
Z badania wynika, że liderzy rankingu umocnili swoje pozycje, zyskując średnio 2-3 punkty procentowe społecznego poważania w porównaniu do 2022 roku, a reprezentanci ostatnich pozycji stracili 3-4 punkty procentowe.
W środkowej części rankingu widoczne są drobne przesunięcia. Wyższe niż wcześniej pozycje zajęli w tym roku specjaliści IT oraz adwokaci, z kolei przedsiębiorcy i robotnicy odnotowali spadek. Informatyk, analityk systemów komputerowych z miejsca 12. w roku 2021 awansował na 9. pozycję w najnowszym zestawieniu. Z miejsca 19. na 14. awansował z kolei zawód adwokata. Właściciele dużych firm trafili na niższe o 6 pozycji niż wcześniej 22. miejsce w rankingu. Spadek widoczny jest również w przypadku zawodu robotnika wykwalifikowanego (np. tokarza, murarza), którego pozycja spada sukcesywnie od 2021 roku – z pozycji 6. na miejsce 12. w 2023 roku.
Farmaceuci, coachowie, HR-owcy i konsultanci online to nowe zawody, które pojawiły się w rankingu. Jak czytamy, ich umiejscowienie na tle pozostałych profesji jest „bardzo zróżnicowane”. Farmaceuta od razu trafił do czołówki, na 6. pozycję, niżej uplasowali się specjaliści ds. kadr (29 miejsce) i coachów (31 miejsce), między którymi znaleźli się przedstawiciele stanu duchownego (30 miejsce). Pracownik call-center trafił na 32. Pozycję, tuż przed politykami i twórcami internetowymi. (mb)