Na początku lipca 2023 roku rozpoczęła się kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie na rzecz walki z piractwem książek elektronicznych. Celem inicjatywy jest zachęcenie do sięgania po legalne źródła e-booków i audiobooków.
Organizatorzy akcji podkreślają, że aż 25 proc. osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do pobierania ich z nielegalnych źródeł – tak wynika z badań internautów prowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl. Kolejne 5 proc. deklaruje, że wymienia się plikami w różnych grupach w serwisach społecznościowych.
„Bardzo często w sieci spotykamy pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne, czym jest np. prawnie określony »dowolny użytek« lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach”– mówi Adam Nowicki, prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie. Zachęca także do kontaktu z organizacją w przypadku wątpliwości dotyczących działań jakichś platform czy osób.
Kampanię informującą o szkodliwości piractwa oraz promującą legalne źródła pozyskiwania e-booków i audiobooków wspierają wydawnictwa, a także pisarze i artyści – m.in. Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Severski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz czy Tomek Michniewicz.
Twórcy kampanii oddali w niej głos autorom i autorkom książek. W ramach akcji powstał m.in. spot wideo.
Źródło: facebook.com/cslegalnie
Działania komunikacyjne obejmą też media społecznościowe – na Facebooku i Instagramie powstały specjalne konta, zachęcające do dołączenia do akcji i wyrażenia poparcia dla walki z piractwem w świecie kultury. Odbiorcy są zapraszani do podzielenia się powodami, dla których czytają i słuchają dzieł pochodzących z legalnych źródeł.
W ramach kampanii powstała także strona Czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi popularne pytania, m.in. dotyczące tego, skąd można legalnie pobierać e-booki i audiobooki.
Kreację kampanii przygotowała Agencja Nie Do Ogarnięcia. (mb)