W sierpniu 2023 roku UNICEF poinformował o skierowaniu apelu do partii politycznych o podjęcie działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Swoje działania UNICEF motywuje zbyt małą liczbą specjalistów oraz długim czasem oczekiwania na wizyty.
Organizacja chce, aby kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży stała się jednym z ważniejszych punktów w programach wyborczych ugrupowań politycznych oraz aby postulaty dotyczące tego obszaru zostały wprowadzone w kolejnej kadencji sejmowej.
„Przy projektowaniu skutecznych rozwiązań niezwykle ważne jest uwzględnienie głosu specjalistów, ekspertów, praktyków oraz organizacji pozarządowych i zaproszenie ich do współpracy. Dobro dzieci powinno stać ponad wszelkimi podziałami politycznymi” – mówi Renata Bem, dyrektorka generalna UNICEF Polska.
Wśród postulatów, które UNICEF Polska kieruje do partii politycznych, znajduje się m.in. wzmocnienie systemu działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży w obszarze zdrowia psychicznego, dostosowanie liczby oddziałów stacjonarnych oraz dziennych, w tym łóżek i zasobów kadrowych w szpitalach psychiatrycznych, a także systematyczne podnoszenie wiedzy i kompetencji personelu pracującego z dziećmi. (zd)