Prawie 80 proc. podróżnych jest w stanie zapłacić co najmniej 10 proc. więcej za zrównoważone podróże pomimo kryzysu związanego z kosztami utrzymania – wskazuje Indeks Zrównoważonych Podróży 2023 opublikowany w sierpniu 2023 roku przez Euromonitor International.
Jak wynika z badania Voice of the Consumer: Lifestyles Survey, wspomnianego w przedstawionym przez Euromonitor raporcie, 41 proc. podróżnych jest gotowych zapłacić ponad 30 proc. więcej za aktywne podróże i ekologiczną turystykę.
W zestawieniu krajów, które rozwijają się w zrównoważony sposób w kontekście turystycznym (Indeks Zrównoważonych Podróży 2023) domunują państwa Unii Europejskiej i strefy Schengen. Na szczycie listy znajduje się Szwecja, a zaraz za nią Finlandia. Trzecia pozycja należy natomiast do Austrii. Dalej plasują się Estonia i Norwegia. W rankingu pojawia się również Polska, która na 20. pozycji zamyka zestawienie. Nasz kraj spadł o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłorocznym raportem.
[[{“fid”:”77094″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”,”field_file_image_alt_text[und][0][value]”:”Lista z Indeksu Zrównoważonych Podróży 2023 “,”field_file_image_title_text[und][0][value]”:”Lista z Indeksu Zrównoważonych Podróży 2023 “},”type”:”media”,”attributes”:{“alt”:”Lista z Indeksu Zrównoważonych Podróży 2023 “,”title”:”Lista z Indeksu Zrównoważonych Podróży 2023 “,”class”:”media-element file-default”}}]]
Źródło: Euromonitor International
Na czele zrównoważonych miast docelowych znajduje się Melbourne z zerową emisją netto do 2040 roku. Do sukcesów tego miejsca należą również m.in. modernizacja budynków w celu zmniejszenia ich śladu węglowego czy przejście na odnawialne źródła energii. Drugą i trzecią pozycję rankingu zajmują Madryt oraz Sewilla, które są częścią inicjatywy Net Zero Cities w UE obejmującej łącznie 112 europejskich miast.
O badaniu:
Euromonitor International jest niezależnym dostawcą informacji rynkowych. Dane, spostrzeżenia i analizy pochodzą z badań terenowych obejmujących 210 rynków krajowych. Indeks Zrównoważonych Podróży wykorzystuje 56 wskaźników w siedmiu filarach – środowiskowym, społecznym, ekonomicznym, ryzyka, popytu, transportu i zakwaterowania – określając porównawcze wyniki zrównoważonych podróży i turystyki dla 99 krajów