Fundacja Wielogłosu, stworzona z inicjatywy osób zajmujących się leczeniem i wsparciem ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego, w listopadzie 2023 roku ruszyła z działaniami komunikacyjnymi w ramach kampanii społecznej „Spotkajmy się w dialogu”.
Głównym celem akcji jest stworzenie przestrzeni dla dialogu na temat zdrowia psychicznego oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Twórcy kampanii szczególny nacisk kładą na przeciwdziałanie dyskryminacji oraz promowanie niestygmatyzującego języka.
Do działań w ramach akcji należy edukacja z zakresu zdrowia psychicznego w przestrzeni miejskiej Sosnowca, w internecie, mediach oraz w formie wydawniczej. Dla mieszkańców miasta biorących udział w kampanii realizowana jest seria bezpłatnych sesji terapeutycznych online w oparciu o metodę „Otwartego Dialogu”, która skierowana jest do osób po kryzysach psychicznych oraz ich bliskich.
Na potrzeby kampanii powstała także fikcyjna linia kosmetyków z serii „Spotkajmy się w dialogu”. Są one przeznaczone m.in. do zmywania stereotypów, redukowania lingwistycznych niedoskonałości oraz wzmacniania życzliwości. Grafiki z kosmetykami mają zwrócić uwagę na stygmatyzację osób w kryzysie, a także zmienić sposób ich postrzegania. Stosowanie „produktów” ma pozytywnie wpłynąć na zmianę języka, którym społeczeństwo posługuje się w kontekście zdrowia psychicznego.
Ze względu na dobre przyjęcie fikcyjnej serii kosmetyków Fundacja Wielogłosu postanowiła zaangażować partnera branżowego, z którego pomocą zostanie wyprodukowana prawdziwa linia. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz kolejnych projektów Fundacji.
Kampania „Spotkajmy się w dialogu” została sfinansowana ze środków UM Sosnowiec i jest kierowana do mieszkańców tego miasta. Akcja będzie trwała do końca 2023 roku. (ao)