niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościOdpady światowych marek odzieżowych zasilają piece do wypalania cegieł. Wśród nich polskie...

Odpady światowych marek odzieżowych zasilają piece do wypalania cegieł. Wśród nich polskie LPP

LICADHO, kambodżańska organizacja praw człowieka działająca na rzecz ochrony praw pracowników, społeczności oraz obrońców ziemi i lasów, w listopadzie 2023 roku opublikowała raport „Bound by Bricks: An Opportunity to End Debt Bondage and Child Labour in Cambodia’s Brick Factories”. Jest on złożony z informacji zebranych w 21 fabrykach cegieł w prowincji Kandal i stolicy Phnom Penh w Kambodży. Organizacja odkryła, że piece do wypalania cegieł są zasilane odpadami pochodzącymi od co najmniej 19 międzynarodowych marek odzieżowych, co negatywnie wpływa zarówno na zdrowie pracowników fabryk, jak i na środowisko. 

Z raportu wynika, że cegielnie były zasilane mieszanką drewna i odpadów z przemysłu odzieżowego, w tym fragmentami tkanin, plastikiem, gumą i innymi materiałami, co pozwalało na obniżenie kosztów opalania pieców. Pracownicy fabryk zgłaszali niepokojące objawy, m.in. kaszel, krwawienie z nosa, bóle głowy czy problemy z oddychaniem, co mogło być spowodowane wdychaniem toksycznego dymu. 

Jak informuje businessinsider.com.pl, w 2018 roku brytyjscy naukowcy Royal Holloway, University of London poinformowali, że odpady odzieżowe mogą zawierać toksyczne chemikalia, m.in. wybielacz chlorowy, formaldehyd i amoniak oraz metale ciężkie, PCV i żywice stosowane w procesach barwienia i drukowania.

Na liście zidentyfikowanych przez LICADHO marek znajdują się Adidas, C&A, Cropp i Sinsay należące do LPP, Disney, Gap, Old Navy, Athleta, Karbon, Kiabi, Lululemon Athletica, Lidl i jego marka Lupilu, Boundaries należące do Walmarta, Primark, Reebok, Sweaty Betty, Tilley Endurables, Under Armour i Venus Fashion.

Według businessinsider.com.pl, Adidas powiadomił, że wszczął dochodzenie w celu sprawdzenia, czy odpady są kierowane z dozwolonych dróg utylizacji do pieców ceglanych. Lidl poinformował, że zgłoszenie traktuje poważnie i także rozpoczął dochodzenie, ale nie może udzielić więcej informacji. Primark przekazał, że bada sprawę, a C&A twierdzi, że przestrzega przepisów i regulacji oraz monitoruje dostawców, ale również jest w trakcie sprawdzania wszelkich nieprawidłowości.

Wśród wymienionych na liście marek znalazła się polska grupa odzieżowa LPP, do której należą takie marki jak Sinsay, Cropp i Reserved. Otrzymaliśmy od firmy oświadczenie, z którego wynika, że nie była ona świadoma, że piece do wypalania cegieł były zasilane jej odpadami tekstylnymi. LPP skontaktowało się już ze swoimi agentami, którzy składają zamówienia w Kambodży. Przekazano nam także, że na początku 2024 roku firma planuje zorganizować dla swoich agentów i fabryk w Kambodży dzień świadomości i szczególnie uwzględni temat zarządzania odpadami.

Pełny raport znajduje się na stronie. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj