piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci w pół roku. Podsumowanie analizy IMM...

340 tys. antyukraińskich wpisów w sieci w pół roku. Podsumowanie analizy IMM i Demagoga

Od 1 listopada 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku w internecie pojawiło się ponad 340 tys. wpisów, które uderzają w Ukrainę i Ukraińców. Od miesięcy część z nich powielają także polscy parlamentarzyści i oficjalne konta partii politycznych.

W kwietniu 2023 roku konta posłów Grzegorza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego znalazły się w comiesięcznym zestawieniu najbardziej zasięgowych profili na Twitterze, które rozpowszechniały antyukraińską propagandę w polskich mediach społecznościowych. Tak wynika z piątego, ostatniego z cyklu raportów na temat antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznych mediach społecznościowych, opracowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Demagog i IMM.

W ciągu sześciu miesięcy analitycy Stowarzyszenia Demagog przy wsparciu specjalistów ds. mediów z Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) analizowali skalę antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznym internecie. W tym czasie w polskojęzycznych mediach społecznościowych pojawiło się przynajmniej 340 tys. wpisów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców.

W kwietniu ponownie zidentyfikowano dziesięć kont na Twitterze oraz Facebooku, które aktywnie powielały antyukraińską propagandę. Wiele z nich regularnie od listopada 2022 roku publikuje wpisy uderzające w Ukrainę i Ukraińców. Aż 7 z 10 kont, które najaktywniej udostępniały antyukraińską propagandę na Twitterze w kwietniu, znalazło się także w poprzednim raporcie za luty i marzec 2023 roku.

Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke w czołówce publikujących posty o antyukraińskiej propagandzie

Po raz kolejny opublikowano także listę dziesięciu kont, które regularnie publikowały treści wymierzone w Ukrainę oraz Ukraińców. Wśród nich po raz kolejny znalazł się polityk Grzegorz Braun. Poseł Konfederacji m.in. udostępnił tweet, w którym odniósł się do exposé ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua wygłoszonego w sejmie 13 kwietnia 2023 roku. Poseł Braun sugerował, że szef MSZ zapowiedział włączenie Polski do wojny w Ukrainie. Według niego wypowiedź Zbigniewa Raua to przejaw „ukrainizacji Polski”. Także Janusz Korwin-Mikke za pomocą swoich tweetów wpisał się w antyukraińską propagandę. W kwietniu poseł na swoim profilu opublikował nieprawdziwą informację, że Ukraina zabraniała mniejszości rosyjskojęzycznej używać języka rosyjskiego.

Ze szczegółową analizą można zapoznać się na stronie Demagoga.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj