poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności4 na 10 Polaków szuka nowej pracy. Głównym powodem pieniądze

4 na 10 Polaków szuka nowej pracy. Głównym powodem pieniądze

Mimo wyzwań gospodarczych prawie 40 proc. Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy – wynika z badania Pracuj.pl „Praca w czasach zmian”. 8 na 10 osób jest z kolei otwartych na nowe oferty zatrudnienia. Przebranżowienie i chęć pracy zdalnej to rosnące motywacje do zmiany – dowiadujemy się.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Jak czytamy, aktywność pracodawców pod względem poszukiwania pracowników utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Badanie pokazało, że 31 proc. Polaków zmieniło pracę w ciągu ostatnich dwóch lat, a co piąty z nich zrobił to w ciągu ostatniego roku.

Częstotliwość zmiany pracy jest zależna od wieku respondentów – najczęściej decydują się na to najmłodsi uczestnicy rynku pracy. Jak czytamy, w ciągu 12 miesięcy od badania pracę zmieniło 58 proc. badanych z pokolenia Z (18-24 lata), 23 proc. osób z Generacji Y (25-34 lata), 14 proc. z grupy wiekowej 35-44 oraz 9 proc. w grupie powyżej 45. roku życia. Okazuje się,  że odwrotna tendencja dotyczy osób pracujących w obecnym miejscu ponad dziesięć lat – do tej grupy należy 5 proc. respondentów z Generacji Y, 29 proc. w wieku 34-44 lat oraz 49 proc. najstarszych uczestników rynku pracy (45+).

38 proc. aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia. Okazuje się, że 57 proc. z nich decyduje się na to ze względu na niskie zarobki. „Ważnym elementem wspomnianych zmian gospodarczych w Polsce jest oczywiście utrzymująca się wysoka inflacja. Spadek wartości pieniądza niewątpliwie wpływa na to, że nadal najważniejszą motywacją do zmiany pracy pozostają wyższe zarobki” – komentują autorzy badania. Co więcej, wśród głównych motywacji znajdują się też lepsze możliwości rozwoju oraz chęć bycia docenionym przez pracodawcę.

Badanie pokazało także, że czynnikiem o rosnącym znaczeniu, o którym mówią poszukujący pracy, jest chęć wykonywania obowiązków w modelu zdalnym. W marcu 2022 roku na ten aspekt zwracało uwagę tylko 9 proc. respondentów z tej grupy, a teraz odsetek ten wynosi 14 proc.

Coraz częściej wskazywanym powodem poszukiwania pracy jest chęć zmiany branży czy specjalizacji – wynika z badania. Jak czytamy, w październiku 2021 roku taki powód wskazywało 16 proc. respondentów szukających nowego zatrudnienia, a obecnie jest to 21 proc.

W badaniu sprawdzono także, co powstrzymuje kandydatów przed poszukiwaniem nowych możliwości zawodowych. Jak czytamy, w od poprzednich badań, dopiero na czwartym miejscu znalazły się odpowiednie zarobki w obecnym miejscu zatrudnienia – taką motywację wymienia tylko co czwarty badany nieszukający nowej pracy (w marcu 2022 roku było to 41 proc.).

Na pierwsze miejsce wśród powodów, dla których pracownicy decydują się pozostać w obecnych miejscach zatrudnienia, wysunęła się odpowiednia lokalizacja miejsca wykonywania obowiązków. Dalej uplasowały się dobra atmosfera w firmie (34 proc.) oraz dobre relacje z szefem (28 proc.).

>>> Szukasz pracownika? Dodaj bezpłatne ogłoszenie na PRoto.pl!

O badaniu:
Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie 2110 Polaków we wrześniu 2022 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj