niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności57 proc. kobiet uważa, że w swojej karierze napotkało przeszkody wynikające z...

57 proc. kobiet uważa, że w swojej karierze napotkało przeszkody wynikające z płci

Hays Poland we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach, działającym przy Akademii Leona Koźmińskiego, stworzyli raport „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”. Z badania wynika m.in., że 39 proc. specjalistek i 69 proc. specjalistów jest przekonanych, że płeć pracownika nie wpływa na perspektywy objęcia wyższego stanowiska.

57 proc. kobiet wskazało jednak, że doświadczyło w swojej karierze przeszkód wynikających z płci. Hays przekazuje, że specjalistki niejednokrotnie zarabiają mniej niż mężczyźni o podobnych kwalifikacjach, mają trudności w przebiciu się w zawodach i sektorach uznawanych za typowo męskie oraz mierzą się z uprzedzeniami dotyczącymi kobiet w biznesie.

Źródło: Raport „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”, czerwiec 2023

W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania, wzrósł odsetek respondentek aspirujących do objęcia funkcji prezeski lub dyrektorki zarządzającej (12 proc.) oraz prowadzenia własnego biznesu (7 proc.).

19 proc. respondentów badania Hays jest zatrudnionych w firmach kierowanych przez kobiety. Jest to odsetek o 3 pkt. proc. wyższy od tego odnotowanego w roku 2022. Dane Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn pokazują, że w Polsce kobiety stanowią 26,3 proc. osób zasiadających w zarządach największych spółek giełdowych, przy średniej europejskiej na poziomie 34 proc.

W Polsce 43 proc. stanowisk menedżerskich zajmowanych jest przez specjalistki, co daje nam drugie miejsce na liście krajów Unii Europejskiej o współczynniku najbardziej zbliżonym do proporcji 50:50.

Twórcy badania zauważają, że oficjalna polityka różnorodności funkcjonuje w co trzeciej organizacji, a kolejne 13 proc. firm obecnie pracuje nad jej wdrożeniem.

Źródło: Raport „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”, czerwiec 2023

Odpowiedzi pracodawców pokazują, że genezą funkcjonujących w organizacjach polityk DE&I najczęściej jest chęć pozytywnego wpływania biznesu na społeczeństwo (59 proc. wskazań) – czytamy w raporcie.

Ponadto, kluczowe obszary, na których koncentrują się firmy wśród priorytetowych celów polityki różnorodności (Diversity, Equity & Inclusion), to równowaga płci (86 proc. wskazań), różnorodność etniczna (62 proc.), społeczność LGBT+ (62 proc.) oraz osoby z niepełnosprawnościami (57 proc.).

Ponad połowa firm posiadających politykę DE&I koncentruje się również na niewykluczającym języku oraz zdrowiu psychicznym. (bs)

O badaniu:
Raport powstał na bazie odpowiedzi zebranych w okresie od marca do maja 2023 roku. Publikacja zawiera wyniki badania, w którym wzięli udział kandydaci i kandydatki oraz firmy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj