piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności6 maja startuje #MiesiącRóżnorodności

6 maja startuje #MiesiącRóżnorodności

Już 6 maja 2021 roku rozpocznie się #MiesiącRóżnorodności – cyfrowe wydanie organizowanego we wcześniejszych latach Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności. „Różnorodność i inkluzja w miejscu pracy są koniecznym elementem cyfrowej transformacji sprzyjającej spójności społecznej. Ta myśl przewodnia będzie towarzyszyła tegorocznemu Miesiącowi Różnorodności” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. Przez cały maj organizowane będą eksperckie debaty, przedstawiane będą dobre praktyki, elementem wydarzenia będzie także weekendowy przegląd filmów.

Wszystko to będzie dostępne na stronie kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz na profilu Karty Różnorodności na Facebooku.

Wydarzenie odbędzie się w ramach #EUDiversityMonth, ogłoszonego przez Komisję Europejską. W ten sposób sygnatariusze Karty Różnorodności, funkcjonującej już w 26 krajach UE, chcą wspólnie zwrócić uwagę na rolę budowania inkluzywnych społeczeństw i otwartego na różnorodność rynku pracy, co jest istotne zwłaszcza w kontekście odbudowy gospodarek po pandemii.

#MiesiącRóżnorodności adresowany jest do wszystkich osób, które interesują się tematyką zarządzania różnorodnością, rozwijaniem włączającej kultury organizacyjnej, ale także pragnących poznać najnowsze trendy HR, CSR i zrównoważonego rozwoju.

„Różnorodność jest faktem, ale włączenie to wybór, który zależy od chęci przezwyciężenia naszej niewiedzy i stereotypów, które są w każdym z nas. Warto więc dzielić się wiedzą, okazywać wsparcie i solidarność osobom zagrożonym dyskryminacją. Zwłaszcza dziś, w czasie cyfrowej transformacji i konieczności wymyślenia rynku pracy i gospodarki na nowo oraz rosnących nierówności i wyzwań związanych ze spójnością społeczną.  Dlatego wraz z naszymi Partnerami, Komisją Europejską i EU Platform of Diversity Charters serdecznie zachęcam do śledzenia debat, dzielenia się refleksjami w mediach społecznościowych czy czerpania inspiracji podczas weekendowego przeglądu filmów. Razem pokażmy, że maj to #MiesiącRóżnorodności” – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce.

Czwartki z różnorodnością

Jednym z głównych punktów Miesiąca Różnorodności będzie cykl czterech debat, których celem jest wspólne zastanowienie się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem różnorodnością i budowaniem włączających miejsc pracy.

6 maja o godz. 10.00 odbędzie się debata „Praca w cyfrowym świecie. Jak tworzyć inkluzywną organizację w świecie popandemicznym”. Będzie ją można śledzić poprzez stronę kartaroznorodnosci.pl/diversitymonth oraz Facebooka Karty Różnorodności. Partnerem debaty jest Fundacja Veolia Polska.

„Żartujemy sobie, iż  w ostatnim czasie to nie prezesi czy dyrektorzy IT mieli największy wpływ na transformację cyfrową w firmach, tylko COVID. Faktem jest, że w 2020 roku zmiany technologiczne zaakceptowali nawet ci, którzy im się do tej pory opierali. Jednak dla wielu osób, szczególnie starszych, wdrażane rozwiązania są poznawczym i emocjonalnym wyzwaniem. Prognozy demograficzne przewidują, że do 2030 roku połowa pracowników będzie miała ponad 45 lat. Nie wszyscy nadążać będą za postępem technologicznym, którego dynamiki już nawet nie jesteśmy w stanie uchwycić. Brak dostępu do świata w sieci, brak kompetencji cyfrowych to już dziś forma wykluczenia. Musimy zatem sprawnie działać, by skutecznie rozwijać społeczności, z którymi pracujemy. Istotnym wyzwaniem dla zarządów staje się też zapewnienie angażujących warunków pracy dla populacji różnorodnych wiekowo” – mówi Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy praca hybrydowa, zdalna i praca w cyfrowym świecie zwiększa ryzyko dyskryminacji, czy je niweluje? Jakie są dobre praktyki firm, które pomagają zapewnić równość szans i inkluzję w organizacji funkcjonującej w świecie cyfrowym (np. osobom w różnym wieku, pełniącym różne role, mającym różny dostęp do zasobów technologicznych)? Na czym polega charakter wyzwań, które unaoczniła pandemia? Jakie działania i jakie refleksje są konieczne by w świecie cyfryzacji zadbać o pracowników o różnych poglądach, pochodzeniu, umiejętnościach, pełniących różne role i wyznających różne wartości?

O tym w kontekście zmian w modelach pracy, które przyspieszyła pandemia, 6 maja o godz. 10.00 porozmawiają:

Katarzyna Siemienkiewicz – ekspertka prawa pracy Pracodawcy RP – wystąpienie wprowadzające;

Sylwia Gołębiowska, dyrektorka Departamentu Partnerstwa Biznesowego Santander Bank Polska;

Ewa Krupa, dyrektorka Kultury i Rozwoju, Kapitał Ludzki Orange Polska (online);

Agata Mazurek-Bąk, dyrektorka personalna Grupy Veolia w Polsce i dyrektorka HR Strefy Europy Środkowo-Wschodniej;

Rafał Hrynyk, Standard Development & Regulatory Affairs Leader for East Europe, 3M Company; Przewodniczący Platformy Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy Pracodawców RP.

Następne debaty odbędą się w kolejne majowe czwartki i także rozpoczną się o godz. 10.00:

13 maja – „Role opiekuńcze – praktyki w zarządzaniu pracownikami pełniącymi role opiekuńcze (dzieci, osoby starsze, inne osoby zależne)”;

20 maja – „Dobrostan – o co powinien zadbać pracodawca w cyfrowym świecie” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska);

27 maja – „Zarządzanie różnorodnością i inkluzją w dobie napięć społecznych” (partner debaty: BNP Paribas Bank Polska).

Transmisja i zapis wszystkich czterech debat na stronie profilu Karty Różnorodności na Facebooku.  Szczegółowy program znajduje się na stronie.

Przegląd filmów

Nowością w tegorocznej edycji Miesiąca Różnorodności są weekendowe przeglądy filmów o tematyce związanej z Diversity & Inclusion. Filmy będą dostępne bezpłatnie, ale konieczne jest posiadanie elektronicznych wejściówek. Będzie je można zdobyć wkrótce na stronie.

Filmy będzie można oglądać podczas trzech majowych weekendów:

7–9 maja

„Czyściciele internetu”(reż. Moritz Riesewieck, Hans Block; Brazylia, Niemcy, 2018, 88′);

„Bellingcat. Prawda w czasach postprawdy” (reż. Hans Pool; Holandia, 2018, 88′);

14–16 maja

„Marzycielki miast” (reż. Joseph Hillel; Kanada, 2020, 81′);

„Miara człowieka” (reż. Stéphane Brizé; Francja, 2015, 93′);

21-23 maja

Przegląd filmów krótkometrażowych z Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”.

Polski #MiesiącRóżnorodności jest częścią European Diversity Month, organizowanego przez Komisję Europejską oraz EU Diversity Charters Platform, do której należy także Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To święto różnorodności i inkluzji nie tylko w miejscu pracy, ale i całym społeczeństwie, okazja do pogłębienia wiedzy i budowania świadomości. Uroczysta inauguracja #EUDiversityMonth odbyła się 4 maja w formie spotkania wysokiego szczebla z udziałem m.in. Heleny Dalli, unijnej komisarz ds. równości. Wydarzenie to zgromadziło decydentów/ki, CEOs, sygnatariuszy Kart Różnorodności oraz organizacje działające na rzecz budowania inkluzywnego rynku pracy. Nagranie dostępne jest na stronie.

PRoto.pl jest patronem medialnym Miesiąca Różnorodności.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj