TikTok wprowadzi automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu przed ekranem dla niepełnoletnich użytkowników. Serwis chce w ten sposób pomóc młodym osobom w kontrolowaniu czasu spędzanego w aplikacji. Platofrma zapowiada też inne zmiany, mające wesprzeć rodziców nastolatków w kontrolowaniu ich aktywności.
1 marca 2023 roku serwis poinformował, że w nadchodzących tygodniach każde tiktokowe konto należące do użytkownika poniżej 18. roku życia otrzyma automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu przed ekranem. Jeśli ten limit zostanie osiągnięty, osoba korzystająca z aplikacji zostanie poproszona o podanie hasła, aby móc dalej korzystać z serwisu.
„Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children’s Hospital” – mówi Piotr Żaczko, Manager Komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
Platforma przekazuje także, że zachęca nastolatków do ustawienia własnego dziennego limitu czasu przed ekranem, jeśli zdecydują się wyłączyć domyślne 60 minut i będą spędzać w aplikacji ponad 100 minut w ciągu dnia. Jak czytamy, rozwiązanie to opiera się na funkcji wprowadzonej przez platformę w ubiegłym roku, a podejście to zwiększyło wykorzystanie narzędzi do zarządzania czasem w aplikacji o 234 proc. TikTok przesyła także każdemu kontu należącemu do nastolatka cotygodniowe podsumowanie czasu spędzonego przed ekranem.
Wcześniej TikTok wprowadził już inne ustawienia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników, takie jak domyślne prywatne konta osób w wieku 13-15 lat, dostęp do bezpośrednich wiadomości tylko dla osób od 16. roku życia czy możliwość prowadzenia streamingu na żywo dla osób, które ukończyły 18 lat.
Platforma rozszerza też kontrolę rodzicielską – w ramach funkcji Parowania rodziny udostępnione zostaną nowe narzędzia.
Pierwsze z nich to niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem. Opiekunowie otrzymają możliwość dostosowania dziennego limitu czasu nastolatka spędzanego w aplikacji. Będą mogli wybrać różne limity w zależności od dnia tygodnia.
Drugie narzędzie to pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem, który sprawi, że rodzice znajdą w jednym miejscu podsumowanie dotyczące czasu spędzonego w aplikacji przez podopiecznego, liczbę uruchomień aplikacji oraz zestawienie czasu spędzonego w serwisie z podziałem na dzień i noc.
Opiekunowie będą także mogli ustawić harmonogram wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat domyślnie nie otrzymują powiadomień push od 21:00, a u osób w wieku 16-17 lat są one wyłączone od 22:00.
TikTok przekazuje także, że opiekunowie mają zyskać większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi filtrowania filmów za pomocą słów lub hashtagów. To rozwiązanie jest jeszcze w fazie opracowania i testów – dowiadujemy się.
Co więcej, TikTok wprowadził też przypomnienie o śnie, które ma zachęcić społeczność do niekorzystania z aplikacji nocą, a niedawno – z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu – serwis przeprowadził kampanię edukacyjną pod hasłem #ZłapDystans, w której promował równowagę między życiem realnym a cyfrowym.
(mb)