Audi w zakładach w Neckarsulm rozpoczyna pilotażowy projekt w zakresie obiegu tworzyw sztucznych. Marka z odpadów tworzy pomoce montażowe znajdujące zastosowanie w produkcji pojazdów.
Jak informuje marka motoryzacyjna, w Neckarsulm powstają drukowane w drukarkach 3D pomoce do produkcji samochodów, które od niedawna są wytwarzane z odpadów powstających właśnie w tych zakładach. Projekt jest elementem międzyzakładowego programu ochrony środowiska „Misja: zero”.
„Naszym celem było stworzenie obiegu materiałów, a tym samym poddawanie recyklingowi części mieszanych tworzyw sztucznych, które powstają na przykład przy produkcji Audi A7” – tłumaczy kierownik projektu Volker Eitrich.
Audi informuje, że w ramach projektu opakowania, które są używane do ochrony wrażliwych komponentów, takich jak głośniki i czujniki, są zbierane i sortowane według rodzaju. Później za pomocą specjalnych urządzeń są one rozdrabniane na granulat i ich suszone. „Urządzenie do produkcji filamentu podgrzewa granulat do temperatury 450 stopni, a następnie prasuje go w nici z tworzywa sztucznego, zwane filamentami. Jest to materiał wyjściowy dla drukarek 3D, za pomocą których zespół ekspertów może produkować precyzyjnie dopasowane pomoce robocze do produkcji pojazdów” – czytamy. Marka podaje, że współpracuje w tym zakresie z holenderskim start-upem 3devo, z którego wywodzi się również technologia produkcji filamentów.
Audi w ramach programu ochrony środowiska „Misja: zero” pracuje nad tym, by do 2025 roku we wszystkich zakładach osiągnąć produkcję neutralną pod względem bilansu dwutlenki węgla. (mb)