piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościAkcja „Słyszysz przemoc. Usłysz nas” zwraca uwagę na przemoc słowną wobec osób...

Akcja „Słyszysz przemoc. Usłysz nas” zwraca uwagę na przemoc słowną wobec osób LGBTQIA+

Platforma do nauki języków Babbel i Stowarzyszenie Lambda Warszawa w listopadzie 2022 roku ruszyli z akcją „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką spotykają się osoby LGBTQIA+. Akcja nawiązuje także do Międzynarodowego Dnia Tolerancji, obchodzonego co roku 16 listopada.

Jak wynika z danych, 59 proc. osób LGBTQIA+ w Polsce doświadczyło przemocy werbalnej, a 36 proc. było narażonych na groźby.

Ambasadorkami i ambasadorami projektu zostały aktywistki i aktywiści działający na rzecz społeczności LGBTQIA+ w Polsce: Maja Heban, Agata Kubis, Blanka Bernat, Magda Rakita, Miłosz Przepiórkowski, a także Piotr Wojsznis z Babbel oraz psycholożka Julia Kata.

W ramach akcji „Słyszysz przemoc. Usłysz nas” powstała seria videocastów, w których Miłosz Przepiórkowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, porusza temat agresji, przemocy słownej i podejścia społeczeństwa do osób LGBTQIA+ w rozmowie z ambasadorkami i ambasadorami akcji. Każdy odcinek to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera.

„Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia – czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią – są nienawiścią” – mówi Julia Kata, psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

Jak wykazują badania, 95 proc. osób LGBTQIA+ nie zgłasza przemocy na policję. (bs)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj