Do 30 listopada trwają zgłoszenia do VI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku 2014. Członkowie jury zdradzają, na co zwracają uwagę przy wyborze laureatek. O sukcesie decydują ich zdaniem oryginalność pomysłu, odwaga i konsekwencja w jego realizacji oraz analiza efektów i wyników finansowych.
„Można śmiało powiedzieć, że kandydatki zgłaszające się do konkursu to już kobiety sukcesu. Często piastują wysokie, decyzyjne stanowiska w branżach uznawanych powszechnie za męskie. Swoją postawą pokazują, że mają potencjał, są wytrwałe i potrafią realizować swoje marzenia. Niejednokrotnie, umiejętnie dzielą też życie na pracę i dom, nie zapominając przy tym o swoich ambicjach” – mówi Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris oraz przewodnicząca jury konkursu. Podczas oceny kandydatury ważne są dla Eris determinacja, wytrwałość i innowacyjny sposób myślenia. Wyniki finansowe są istotne, jednak zadecydowanie ważniejszy jest pomysł.
Olga Zarachowicz, dyrektor zarządzająca ds. HR w grupie PZU również zauważa coraz mocniej ugruntowaną pozycję kobiet w świecie biznesu: „Podoba mi się to, że kobiety zaczynają w Polsce mówić »ja to zrobiłam«, doceniając tym samym wartość samych siebie i swojej pracy. Jednocześnie chwalą się swoimi osiągnięciami w pozytywny sposób. Do tej pory to mężczyźni dbali o swój PR podkreślając w osiągnięciach własne »ja«. Cieszę się, że zaczynają to robić kobiety”.
„Bizneswoman Roku powinna charakteryzować się otwartością, umiejętnością współpracy oraz rozwojem osobistym (np. zdobyciem dodatkowego wykształcenia). Nie zapominajmy także, że kobieta sukcesu to osoba wrażliwa na problemy innych, szczególnie kobiet” –twierdzi Ewa Rumińska-Zimny, Ekspert ONZ ds. Gender and Economy.
Cztery kategorie konkursowe umożliwiają spojrzenie na kobiecy biznes z różnych punktów widzenia. Inne elementy są kluczowe przy prowadzaniu organizacji non profit, a inne przy zarządzaniu wielką korporacją – zwraca uwagę Grażyna Piotrowska-Oliwa, bizneswoman i członkini jury.
O kryteriach wyboru „Kobiety w Nowych Technologiach” mówi natomiast Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technologii GTECH Poland: „Dokonania nie muszą być spektakularne. Napisanie oprogramowania, które jest wykorzystywane na co dzień przez daną firmę jest równie ważne jak zarządzanie rozbudowanym zespołem IT czy prowadzeniem badań naukowych. Szansę na otrzymanie wyróżnienia mają zarówno panie pracujące na szeregowych stanowiskach technologicznych, jak i osoby zarządzające firmami czy związane z branżą IT poprzez promowanie karier kobiet w tym obszarze”.
Zgłoszenia należy wysyłać do 30 listopada na adres mailowy. Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wyłonionych 20 finalistek, z których 4 otrzymają tytuł Bizneswoman Roku. Dodatkowo każda z kandydatek może otrzymać Nagrodę Publiczności oraz tytuł Kobiety w Nowych Technologiach. Finał konkursu odbędzie się w lutym 2015 podczas gali na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa oraz przebiegu konkursu można znaleźć na stronie.
Organizatorami konkursu są Sukces Pisany Szminką i Radio ZET Chilli. Partnerem strategicznym Grupa PZU, partnerem wspierającym GTECH, audytorem firma doradcza PwC, a partnerem prawnym jest WKB.
PRoto.pl jest patronem medialnym konkursu.