13 września 2023 roku Centrum Archiwistyki Społecznej rozpoczęła kampanię społeczną „Historia na głosy”. Jej celem jest zachęcenie do poznawania historii mówionej oraz do nagrywania własnych wspomnień.
Do udziału w akcji zaproszone zostały cztery osoby, których relacje zostały nagrane przez archiwa społeczne w Głogoczowie, Kcyni, Lublinie i Sulejówku.
Kampania towarzyszy odbywającemu się w Lublinie od 29 września do 1 października 2023 roku V Kongresowi Archiwów Społecznych.
Na stronie kongresu można zobaczyć fotografie bohaterów akcji oraz usłyszeć dźwiękowych historii czworga bohaterów i bohaterek.
Wizerunki bohaterów kampanii można zobaczyć na Placu po Farze i przy Ogrodzie Saskim w Lublinie, a także na przystankach autobusowych oraz ekranach komunikacji miejskiej. Do każdego portretu dołączony jest kod QR, dzięki któremu można dotrzeć do historii każdego z bohaterów oraz jego własnej opowieści mówionej.
Za zdjęcia i wideo kampanii odpowiada Michał Dyjuk, a za koncepcję i koordynację zespół Centrum Archiwistyki Społecznej. Projekt graficzny został przygotowany przez Kamilę Krzewską.
„Opowieści naszych bohaterów i bohaterek to twarze i głosy, indywidualne wspomnienia z ich życia, które intrygują wielobarwną mozaiką doświadczeń – tych trudnych i tych dobrych. Kampanią „Historia na głosy” chcemy zachęcić do sięgania po dyktafon czy kamerę oraz nagrywania opowieści swoich bliskich, sąsiadów i osób, które nas inspirują. Bo każdy z nas ma obok siebie historię wartą wysłuchania” – mówi Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej. (zd)