czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościCzy nowym rzecznikiem episkopatu będzie kobieta?

Czy nowym rzecznikiem episkopatu będzie kobieta?

Ks. Józef Kloch odchodzi ze stanowiska rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Czy to możliwe, by jego następcą została osoba świecka, a nawet kobieta? – zastanawia się na łamach natemat.pl Marta Brzezińska-Waleszczyk.

Ks. Józef Kloch był rzecznikiem KEP przez 12 lat. Jego kadencja dobiegła końca i nie chce jej przedłużać, bo uważa, że czas na nową osobę na tym stanowisku. W natemat.pl podkreśla, że nie jest to łatwa funkcja, bo trzeba być stale do dyspozycji. Jak czytamy, wybór nowego rzecznika też nie będzie łatwym zadaniem.Trzeba znaleźć kogoś, kto doskonale będzie znał sprawy Kościoła i jednocześnie będzie umiał porozumieć się z dziennikarzami, szybko reagować i wykorzystywać media społecznościowe.

Brzezińska-Waleszczyk zastanawia się, jakiego rzecznika potrzebuje teraz Kościół i czy nie jest to dobry moment, by to stanowisko objęła osoba świecka, w dodatku kobieta. Błażej Strzelczyk, publicysta Tygodnika Powszechnego, podkreśla, że marzy o kobiecie na tym stanowisku. I o wszechobecności kobiet w Kościele. Zauważa też, że w Kościele panuje „generalny dyskomfort w obsadzaniu stanowisk medialnych”. „Perspektywa świeckiego z odpowiednim temperamentem miałaby szansę na rozbicie utartych schematów, które pewnie jakoś funkcjonują w KEP” – dodaje.

W Kościele w Polsce jest dwóch świeckich urzędników: Mateusz Dzieduszycki, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej oraz jedyna w Polsce kobieta na tym stanowisku, Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka diecezji płockiej. Wybór Grzybowskiej w 2008 roku wywołał wstrząs – przypomina serwis. Pytana, jak po 7 latach patrzy na swoją pracę, zapewnia, że nie ma poczucia, że rzecznik – mężczyzna byłby traktowany lepiej. „Natomiast wydaje mi się, że dzięki temu, iż piastuję to stanowisko jako osoba świecka, mam dobry kontakt ze świeckimi mediami lokalnymi” – mówi rzeczniczka.

Autorka jest zdania, że w Kościele w Polsce potrzeba więcej miejsca dla kobiet. Na niedzielnej mszy większość w kościelnych ławach to kobiety. „Panów jest jak na lekarstwo. Ale to mężczyźni są rzecznikami prasowymi, dyrektorami kościelnych placówek, instytucji charytatywnych” – zauważa. Podkreśla też, że papież Franciszek zachęcał do angażowania kobiet. Grzybowska podziela to zdanie, jednak zaznacza, że osoby świeckie w Kościele muszą być odpowiedzialne i profesjonalne. Nie można sztucznie i za wszelką cenę zastępować nimi duchownych.

Anna Sobowiec z Catholic Voices uważa, że płeć czy stan duchowny to kwestie drugorzędne, jeśli chodzi o wybór rzecznika episkopatu. „Bardziej od płci czy bycia osobą konsekrowaną liczą się tu kompetencje, profesjonalizm, pewne predyspozycje osobowości” – zaznacza. Zdradza też, że ucieszyłaby się z wyboru kobiety na rzecznika episkopatu.

Jak czytamy dalej, ks. Kloch nie chce rozmawiać o swoim następcy, bo jak twierdzi – wskazywanie rzecznika nie jest jego zadaniem, a decyzję podejmą biskupi. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj