poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościDezinformacja manipuluje gospodarką. Wywołuje globalne ryzyko

Dezinformacja manipuluje gospodarką. Wywołuje globalne ryzyko

Fake newsy mają negatywny wpływ m.in. na makroekonomię, stopę bezrobocia i produkcję przemysłową – tak wynika z badania „From buzz to bust: How fake news shapes the business cycle” opublikowanego przez Centrum Badań nad Polityką Gospodarczą (z ang. CEPR – The Centre for Economic Policy Research).

Autorzy publikacji zwracają uwagę na sposób identyfikowania nieprawdziwych informacji. Podkreślają oni, że „opierają się na hipotezie, zgodnie z którą rozpowszechnianie fałszywych wiadomości wprowadza pewnego rodzaju zamieszanie lub szum, zwiększając w ten sposób niepewność, z jaką borykają się podmioty gospodarcze”. 

Jak czytamy, fake newsy związane z technologią skutkują trwałym wzrostem niepewności makroekonomicznej. Tego rodzaju niepokój osiąga najwyższy poziom mniej więcej po czterech miesiącach od pojawienia się nieprawdziwej informacji, a następnie stopniowo ustępuje. 

Z badania wynika również, że rozprzestrzeniane dane są „stopniowo wchłaniane przez opinię publiczną”. W konsekwencji powodują „zwiększone zamieszanie i niepewność”, które stopniowo wzrastają, a ostatecznie przyczyniają się do „dalszego pogorszenia wyników makroekonomicznych”. 

Naukowcy podkreślają, że szok odbiorców związany z fake newsami „tłumaczy nawet 84 proc. niepewności makroekonomicznej na miesiąc do przodu po roku”. Pewnego rodzaju wstrząs, który wywołują fałszywe informacje, odpowiada również za 50 proc. krótkookresowej stopy bezrobocia. Po roku wpływa natomiast na jedną trzecią jej ogólnej zmienności. 

Co więcej, dezinformacja technologiczna ma wpływ m.in. na ograniczenie wydatków konsumenckich czy spadek liczby ofert pracy. Funkcjonuje także związek między fake newsami a dynamicznymi spadkami cen akcji – dowiadujemy się. 

W badaniu pojawia się również stwierdzenie, zgodnie z którym fałszywe wiadomości technologiczne wpływają m.in. na oczekiwania inflacyjne, które początkowo spadają (podobnie jak stopa procentowa polityki pieniężnej), jednak „szybko wracają do swojej długoterminowej wartości”. 

Po rozpowszechnieniu technologicznych fake newsów, „spready kredytowe i premie za ryzyko rosną, co sugeruje występowanie zamieszania na rynku i wyższy poziom awersji inwestorów do ryzyka” – czytamy w publikacji.

Badacze zwracają uwagę, że nieprawdziwe informacje mają również znaczący wpływ na wyniki gospodarcze dotyczące technologii, podatków czy cen gazu. Z kolei kwestie dotyczące rynków pracy, wydatków rządowych czy regulacji finansowych „nie mają statystycznie istotnego wpływu” na niepewność makroekonomiczną.

W publikacji pojawia się nawiązanie do opinii Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, zgodnie z którym „dezinformacja jest najpoważniejszym globalnym ryzykiem krótkoterminowym”. (an)

O badaniu: 
Badanie koncentruje się na makroekonomicznych skutkach fałszywych wiadomości związanych z technologią w Stanach Zjednoczonych w latach 2007-2022. Wykorzystuje zbiór danych dotyczących sprawdzonych faktów z PolitiFact oraz Assenza-Huber Fake News Atlas. Konstruuje wskaźnik binarny, aby zbudować wskaźnik zastępczy dla egzogenicznej zmienności emisji fałszywych wiadomości. Przyjmuje podejście proxy-VAR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj