piątek, 16 maja, 2025
Strona głównaAktualnościZe świataDostawca kawy Starbucksa pozwany przez pracowników. Warunki przypominały niewolnictwo?

Dostawca kawy Starbucksa pozwany przez pracowników. Warunki przypominały niewolnictwo?

Międzynarodowa sieć kawiarni Starbucks została pozwana przez ośmiu pracowników. Zgodnie z raportem sporządzonym podczas interwencji władz, warunki pracy na brazylijskiej plantacji kawy, która dostarcza surowiec do firmy, miały przypominać niewolnictwo – pisze theguardian.com.

Jak czytamy, ośmiu pracowników złożyło w Stanach Zjednoczonych cywilny pozew przeciwko firmie Starbucks. W piśmie wspieranym przez organizację International Rights Advocates (IRA) oskarżyciele domagają się odszkodowania za doznane krzywdy.

Ofiarą warunków panujących podczas pracy na plantacji kawy został m.in. szesnastoletni „John”, będący także jednym z ośmiu pozywających. Miał on wyruszyć w 16-godzinną podróż autobusem do gospodarstwa położonego w stanie Minas Gerais tylko po to, aby odkryć, że żadne z zapewnień pracodawcy nie zostanie spełnione – dowiadujemy się.

Źródło donosi, że „John” pracował bez wynagrodzenia i bez odpowiednich środków ochrony, takich jak buty czy rękawice, w palącym słońcu od 5:30 do 18:00 z zaledwie 20-minutową przerwą na lunch. Został uratowany w kwietniu 2024 roku podczas nalotu przeprowadzonego przez brazylijskie władze. W oficjalnym raporcie z operacji stwierdzono, że „John” był ofiarą „pracy dzieci w niebezpiecznych warunkach”. Ponadto, zarówno on, jak i inni pracownicy zostali „przetransportowani i poddani warunkom przypominającym niewolnictwo”.

„Fakt, że Starbucks żąda około 6 dol. za filiżankę kawy, której większość została zebrana przez pracowników przymusowych i dzieci, to coś więcej niż przestępstwo. To moralnie odrażające” – powiedział Terrence Collingsworth, dyrektor wykonawczy IRA, cytowany przez źródło.

Organizacja pozarządowa Coffee Watch złożyła skargę do amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (CBP). Domaga się „wyłączenia z importu do USA kawy i produktów kawowych wytwarzanych w całości lub częściowo z użyciem pracy przymusowej w Brazylii”. W skardze uwzględniono nie tylko Starbucksa, ale także inne koncerny, takie jak Nestlé, Jacobs Douwe Egberts, Dunkin’, Illy czy McDonald’s – dowiadujemy się.

W piśmie Coffee Watch przytoczyło przypadki różnych operacji przeprowadzanych przez brazylijskie władze, podczas których ratowano pracowników. Organizacja podkreśliła, że jest to „zaledwie wierzchołek góry lodowej – przykłady powszechnych, wyzyskujących warunków pracy na brazylijskich plantacjach kawy, które są o wiele zbyt powszechne” – czytamy.

„Jeśli uda nam się przekonać CBP, że nasz przypadek jest niepodważalny… to będzie punkt zwrotny, ponieważ brazylijskie władze znalazły tysiące ludzi pracujących w takich warunkach – a to, co robiono do tej pory, wyraźnie nie rozwiązuje problemu” – powiedziała Etelle Higonnet, założycielka i dyrektorka Coffee Watch, cytowana przez źródło.

Według źródła, Brazylia jest wiodącym światowym producentem kawy dzięki przymusowej pracy zniewolonych Afrykanów i Afro-Brazylijczyków. Uprawa surowca w tamtych rejonach jest sektorem gospodarki, w którym ratowanych jest najwięcej pracowników zatrudnionych w warunkach analogicznych do niewolnictwa. Do tej kategorii zalicza się m.in. pracę przymusową w ramach zadłużenia, nadmierne godziny pracy, upokarzające warunki zakwaterowania i wyżywienia czy brak wynagrodzenia.

Rzecznik prasowy Starbucksa przekazał, że „podstawą podejścia firmy do zakupu kawy są praktyki Coffee and Farmer Equity (C.A.F.E.), jedne z pierwszych w branży kawowej standardów etycznego pozyskiwania surowców, które zostały wprowadzone w 2004 roku i są stale udoskonalane.”. „Opracowany we współpracy z Conservation International, program Cafe Practices to system weryfikacji, który ocenia plantacje na podstawie kryteriów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych – wszystko po to, by promować przejrzyste, opłacalne i zrównoważone praktyki uprawy kawy, a także chronić dobrostan rolników, pracowników, ich rodzin i społeczności” – dodał rzecznik, cytowany przez źródło. (ao)

Źródło: theguardian.com, ‘Morally repugnant’: Brazilian workers sue coffee supplier to Starbucks over ‘slavery-like conditions’, Tiago Rogero, 24.04.2025

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj