poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościDyrektywa work-life balance wchodzi w życie. Rusza kampania „Równi w domu –...

Dyrektywa work-life balance wchodzi w życie. Rusza kampania „Równi w domu – równi w pracy”

26 kwietnia 2023 roku Fundacja Share the Care wspólnie z organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz pracodawcami wystartowali z kampanią „Równi w domu – równi w pracy”. Jej częścią jest wydanie przewodnika dla pracujących rodziców i pracodawców. Działania prowadzone są również w mediach społecznościowych fundacji. Akcja związana jest z wejściem w Polsce w życie ustawy wprowadzającej dyrektywę work-life balance.

Twórcy kampanii przekazują, że wejście w życie dyrektywy to ważny krok w kierunku równości rodzicielskiej, która jest nierozerwalnie związana z równością na rynku pracy.

„Wdrożeniu dyrektywy work-life balance musi towarzyszyć zaangażowanie pracodawców w tworzenie kultury organizacyjnej wspierającej równość rodzicielską. Mamy przykłady firm, które do wdrożenia nowego prawa przygotowywały się już od kilkunastu miesięcy lub niezależnie od polityki społecznej wdrożyły rozwiązania sprzyjające równości płci. Liczymy, że liderzy zmiany zainspirują innych do działania, bo pracodawcy też zyskują na równowadze praca- życie prywatne swoich pracowników” – mówi Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care.

Jak się dowiadujemy, 58 proc. Polaków wskazuje partnerski model rodziny jako optymalny. Partnerski, czyli taki kiedy oboje rodziców pracuje i dzieli się opieką nad dzieckiem i obowiązkami domowymi.

Ponadto, Fundacja Share the Care opublikowała poradnik, w którym wyjaśnia, że nie istnieje w polskim Kodeksie pracy coś takiego, jak „urlop tacierzyński”. Wyróżnia się natomiast urlop rodzicielski dla ojców i urlop ojcowski.

Urlop rodzicielski dla ojców to dziewięć tygodni urlopu, których ojciec nie może przekazać matce. Jest on płatny w wymiarze 70 proc. podstawy wynagrodzenia. Urlop ojcowski natomiast to dwa tygodnie, płatne 100 proc. podstawy wynagrodzenia. Urlop ten ma służyć przede wszystkim opiece nad dzieckiem oraz nad matką w czasie rekonwalescencji po porodzie.

Fundacja zwraca uwagę, że stosowanie tych dwóch pojęć jako synonimów to błąd. (bs)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj