Facebook wypłaci 52 mln dol. byłym i obecnym moderatorom treści na platformie, aby zrekompensować im problemy psychiczne i traumę powstałą podczas wykonywania zawodu – informuje theverge.com. Każdy pracownik może liczyć na co najmniej tysiąc dolarów zadośćuczynienia, jednak kwota ta może wzrosnąć po przedstawieniu diagnozy świadczącej o zespole stresu pourazowego lub podobnych schorzeń. Ugoda obejmuje ponad 11 tys. osób, a do dodatkowego odszkodowania może być uprawniona nawet połowa z nich – czytamy.
Jak podaje źródło, czynnikiem, który doprowadził do takich szkód zdrowotnych, była konieczność przeglądania i usuwania zbyt mocno zaburzających regulamin serwisu materiałów wrzucanych przez jego użytkowników. Chodzi m.in. o sceny gwałtów, morderstw czy tortur, które moderatorzy musieli oglądać.
Dalej czytamy, że zgodnie z warunkami odszkodowania, każdy pracownik otrzymaną kwotę będzie mógł wydać w dowolny sposób, jednak firma zamierza częściowo przeznaczyć ją na leczenie, pokrywając tym samym koszty związane z postawieniem diagnozy u specjalisty. Dodatkowo każda osoba, u której zostanie wykryta choroba psychiczna, będzie uprawniona do dodatkowego 1,5 tys. dol., a przy większej liczbie diagnoz – np. depresji – odszkodowanie może sięgać 6 tys. dol.
Moderatorzy będą uprawnieni również do przedstawienia dowodów innych obrażeń, przykładowo odniesionych w związku z czasem spędzonym na Facebooku, które również zostaną rozpatrzone. Wysokość takiego odszkodowania będzie zależała od liczby osób ubiegających się o świadczenia.
Theverge.com podaje też, że oprócz tego zostaną wprowadzone narzędzia, które pozwolą na domyślne wyciszanie dźwięku podczas moderacji filmów, a wyświetlane wideo będzie czarno-białe. Dodatkowo moderatorzy uzyskają dostęp do cotygodniowych sesji coachingowych ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego, licencjonowanego doradcy dostępnego w ciągu 24 godzin oraz comiesięczne sesje terapii grupowej.
Zmianą, o której czytamy, ma być również przeprowadzanie badań kandydatów ubiegających się o stanowisko moderatora treści serwisu pod kątem odporności emocjonalnej. Facebook będzie też publikował informacje o wsparciu psychologicznym dla pracowników, a także doradzał, gdzie zgłaszać naruszenia standardów zawodu.
Wstępna ugoda obejmuje moderatorów pracujących w Kalifornii, Arizonie, Teksasie i na Florydzie od 2015 roku do chwili obecnej. Pracownicy będą mieli szansę na wprowadzenie zmian w ustaleniach, zanim zostaną one ostatecznie zatwierdzone. (kd)