poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościFinał Miesiąca Różnorodności za nami

Finał Miesiąca Różnorodności za nami

„Budujmy mosty na przyszłość” – pod takim hasłem 25 maja 2023 roku w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się gala finałowa Miesiąca Różnorodności, koordynowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wydarzenie było okazją do dyskusji o tym, jak mówić i pisać o różnorodności w przestrzeni medialnej oraz jak badać i mierzyć DEI. Ogłoszono też wyniki trzeciej edycji badania Diversity IN Check.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Michała Nogasia, który w prelekcji „Literatura w służbie różnorodności” mówił o wadze różnorodności w budowaniu lepszej przyszłości. Wśród przytoczonych przez niego książek, pozwalających rozszerzyć horyzonty i poznać perspektywę osób narażonych na wykluczenie, znalazły się „Cukry” Doroty Kotas – opowiadającą historię dziewczyny w spektrum autyzmu, ściślej z zespołem Aspergera – czy „Moja ukochana i ja” Renaty Lis, mówiąca o tym, jak zmieniały się społeczno-kulturowe realia bycia lesbijką w Polsce oraz z jakimi przeciwnościami w naszym kraju muszą mierzyć się pary homoseksualne. By dowiedzieć się, jak wygląda świat osób głuchych i jakie trudności napotykają one na co dzień, warto z kolei sięgnąć do książki „Głusza” Anny Goc – polecił Nogaś.

Przedstawicielki i przedstawiciele mediów podczas panelu „Jak pisać i mówić o różnorodności, by budować świadomość na temat włączania” rozmawiali o codziennych wyzwaniach, z którymi mierzą się dziennikarze podczas pisania o tematyce DEI. W dyskusji prowadzonej przez Dagny Kurdwanowską z FOB-u Błażej Strzelczyk (Onet), Paula Szewczyk (Wysokie Obcasy), Marek Szymaniak (Spidersweb) i Anna Gmiterek-Zabłocka (Tok FM) dzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z dyskursem wokół tematyki Diversity, Equity, and Inclusion w Polsce. 

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników trzeciej edycji badania Diversity IN Check, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z agencją badawczą PBS i partnerami merytorycznymi. Badanie to ocenia stopień dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających organizacji. Kwestionariusz badania oparty jest na międzynarodowych standardach i wytycznych, pomagających organizacjom na całym świecie przygotować np. strategie i raporty zrównoważonego rozwoju (m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, GRI Standards, wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, norma ISO 26000, norma  ISO 30415, dotycząca stricte różnorodności i włączania).

Na listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji zakwalifikowało się 36 firm, a 11 spośród nich uzyskało wynik powyżej 80 proc. możliwych do zdobycia punktów w całym badaniu.

Ogłoszeniu wyników badania towarzyszył moderowany przez Marzenę Strzelczak, prezeskę, dyrektorkę generalną Forum Odpowiedzialnego Biznesu panel dyskusyjny dotyczący badania i mierzenia DEI, w którym udział wzięły prof. Ewa Lisowska (SGH), Ewa Sobiech (Manager People Engagagement & I&D, Philip Morris Polska), Anna Kowalik-Mizgalska (kierownik wydziału CSR i sponsoringu Orange Polska), Ela Bonda (menedżerka ds. miejsca pracy i nieruchomości, liderka różnorodności i włączania NatWest Polska).

Uczestnicy finału Miesiąca Różnorodności mieli też okazję wziąć udział w spektaklu interaktywnym „Stereotape” przygotowanym przez House of Skills, promującym różnorodność, równość i włączenie.

PRoto.pl było patronem medialnym wydarzenia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj