środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościAntydepresyjny Telefon Zaufania może przestać istnieć. Fundacja Itaka i Pomagam.pl zbierają środki

Antydepresyjny Telefon Zaufania może przestać istnieć. Fundacja Itaka i Pomagam.pl zbierają środki

Przy okazji tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, obchodzonego 23 lutego, Fundacja Itaka oraz portal crowdfundingowy Pomagam.pl połączyły siły, by zebrać środki na działalność Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

W tym roku realizowana jest kolejna odsłona kampanii „Stop depresji” – tym razem pod hasłem „DePresja – bliżej, niż myślisz”. Jak mówią organizatorzy akcji, „uczucie presji jest doskonale znane osobom, które zakładają zbiórki na portalu”.

22 484 88 01 – to numer Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, który działa już od ponad 20 lat, a powstał z inicjatywy Fundacji Itaka. W czasie swojego istnienia telefon pomógł tysiącom osób w kryzysie psychicznym, a beneficjenci wiedzą, że mogą dzięki niemu uzyskać profesjonalną pomoc. Projekt teraz sam potrzebuje jednak wsparcia – przekazują organizatorzy akcji.

Fundacja Itaka zgłosiła się do Pomagam.pl z prośbą o pomoc z uwagi na brak funduszy na prowadzenie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. „Zdecydowaliśmy się na taki krok przede wszystkim dlatego, że zależy nam na zapewnieniu dalszej działalności Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Może to trochę paradoksalne, ale aby nasi dzwoniący mogli wciąż otrzymywać bezpłatną pomoc, to my jako Fundacja musimy pokryć koszty utrzymania linii od strony czysto technicznej. Na nas spoczywa również obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanych psychologów lub certyfikowanych terapeutów. W ostatnich latach stanowi to coraz większe wyzwanie. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć się zbiórką crowdfundingową” – mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji Itaka.

Dobrosława Gogłoza, dyrektorka zarządzająca Pomagam.pl, podkreśla z kolei, że „crowdfunding jest dowodem na to, że nawet w tych najtrudniejszych momentach nie jesteś sam”. Jak jednak zauważa, często łatwiej jest pomagać, niż prosić o pomoc, a decyzja o założeniu zbiórki nie jest łatwa i towarzyszy jej wstyd. „Jako Pomagam.pl chcemy mówić głośno o tym, że każdy z nas może być w takiej sytuacji, prosić o wsparcie i zbierać fundusze na to, czego najbardziej potrzebuje” – mówi Gogłoza.

Fundacja zmniejszyła niedawno dostępną liczbę godzin wsparcia w ramach Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Aby kontynuować jego funkcjonowanie, potrzebuje funduszy. Zbiórkę na utrzymanie linii można wesprzeć na Pomagam.pl. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj