Helsinki od stycznia 2022 roku rezygnują z podawania mięsa na swoich uroczystościach – opisuje rp.pl. Działanie stolicy Finlandii ma na celu zmniejszenie śladu węglowego miasta – czytamy.
Lokalne władze chcą „zmniejszenia wpływu żywności na klimat oraz ilości zasobów naturalnych wykorzystywanych przez miasto” – podaje źródło. Czytamy, że Liisa Kivela, dyrektor ds. komunikacji w Helsinkach, zapowiedziała, że zmiana nie obejmie stołówek szkolnych i pracowniczych prowadzonych przez miasto. Dopuszczalne mają być też odstępstwa od nowych reguł np. w przypadku niektórych „wizyt na wysokim szczeblu lub podobnych wydarzeń”. Źródło wyjaśnia, że zagranicznym dygnitarzom często serwowane jest mięso z hodowanych w kraju reniferów – jako tradycyjny, lokalny przysmak.
Miasto zamierza promować sezonowe potrawy wegetariańskie i pescatariańskie. Nowa polityka stolicy Finlandii zakłada także rezygnację z jednorazowych sztućców i serwowanie kawy z mlekiem owsianym zamiast krowiego – podaje źródło. Ponadto kawa – tak samo jak inne produkty spożywcze – ma pochodzić od dostawców sprawiedliwego handlu. Czytamy, że Helsinki w 2013 roku ogłosiły się „miastem sprawiedliwego handlu”. Od tego czasu miasto w swoich przetargach stosuje kryteria z nim związane – opisuje rp.pl.
Czytamy, że plany władz miasta wywołały podzielone reakcje mieszkańców. Źródło podaje, powołując się na Fiński Instytut Zasobów Naturalnych, że spożycie mięsa w kraju w ciągu ostatnich dwóch lat spadło, a roślinne posiłki zyskują większą popularność, rośnie też świadomość ekologiczna mieszkańców czy sprzeciw wobec polowania na zwierzęta. Niezadowolenie wyraziły z kolei środowiska wiejskie oraz te związane z produkcją mięsa – podaje rp.pl.
Źródło opisuje, że według Juha Marttila – przewodniczącego Centralnego Związku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów – „decyzja »cuchnie greenwashingiem« w świetle polityki energetycznej stolicy Finlandii”. Czytamy także, że negatywnie na temat zmian wypowiedziała się też Partia Centrum, która stwierdziła, „że możliwy zakaz produkcji mięsa w kraju byłby »smutną« decyzją”.
Rp.pl pisze także, że do 2035 roku Helsinki zamierzają osiągnąć neutralność węglową. (mb)