niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościJak pracodawcy zarządzają różnorodnością? Są wyniki raportu

Jak pracodawcy zarządzają różnorodnością? Są wyniki raportu

27 września 2022 roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało wyniki drugiej edycji badania Diversity IN Check.

Badanie to ma za zadanie umożliwienie diagnozy stopnia dojrzałości pracodawców w zakresie zarządzania różnorodnością. Kwestionariusz do niego oparty jest na międzynarodowych wytycznych i składa się z 62 pytań w pięciu kategoriach: podstawy zarządzania, programy i działania, budowanie zaangażowania, wskaźniki rezultatów oraz COVID-19.

W tegorocznej edycji, realizowanej od stycznia do marca 2022 roku, wzięło udział 47 firm i organizacji. Jak czytamy w raporcie, prawie połowa badanych firm i organizacji przystąpiła do projektu po raz drugi. Największą reprezentację stanowiły branże z kategorii usług, handlu i transportu. 

Średnia, jaką uzyskały wszystkie organizacje, jest o 5 punktów procentowych wyższa niż ta uzyskana w 2021 roku (gdy średnia wynosiła 60 proc.).

Wyróżnionych zostało 6 organizacji – uzyskały one powyżej 80 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Według wyników badań 96 proc. firm posiada strategię zarządzania różnorodnością, z czego najczęściej wymienianymi była różnorodność wynikająca z płci, stopnia niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

94 proc. firm posiada procedury zgłaszania przypadków molestowania, dyskryminacji, mobbingu czy braku poszanowania praw człowieka, natomiast formalna procedura rozwiązywania zgłoszonych przypadków funkcjonuje w 38 proc. firm.

W 53 proc. organizacji nie podejmuje się działań kierowanych do osób LGBT+. Niższe wyniki dotyczą działań kierowanych do osób z niepełnosprawnością oraz różnych narodowości. 
Według dr hab. Ewy Lisowskiej, wyniki badań pokazują, że „różnorodność w polskich warunkach ogranicza się do wymiaru płci”. 

83 proc. firm prowadzi działania dotyczące zarządzania międzypokoleniowego. Najczęściej obejmuje to rozwój kompetencji menedżerów dot. zarządzania zespołami międzypokoleniowymi w tym np. komunikacji oraz w obszarze monitoringu. 

Prócz podsumowania badań w każdej kategorii w raporcie znalazły się również rekomendacje dla organizacji.

Całość raportu i szczegółowe analizy wyników badań można znaleźć tutaj.

W styczniu 2023 roku rusza trzecia edycja badania. Zapisać można się już teraz. (zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj