piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościJak Twitter definiuje „interes publiczny”

Jak Twitter definiuje „interes publiczny”

Twitter będzie ukrywał tweety polityków, które naruszą regulamin serwisu, ale pozostawi do nich dostęp w imię „interesu publicznego” – wynika z informacji opublikowanej przez biuro prasowe. Bbc.com zwraca uwagę, że portal był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za stosowanie niejasnych kryteriów oceny tego, czy jakiś komunikat powinien zostać zablokowany. Sam Twitter przyznał, że tłumaczył swoje decyzje niewystarczająco jasno.

Treści, które złamią regulamin, zostaną zakryte za nowym komunikatem, w którym administratorzy serwisu powołują się na „interes publiczny”. Nie będą też wyświetlać się w trendach, powiadomieniach, rekomendacjach, zakładce „Odkrywaj” oraz w wyszukiwarkach użytkowników, którzy włączyli filtr „ukryj nieodpowiednie treści”. Groźby czy nawoływanie do użycia przemocy, nawet jeśli ich autorem będzie polityk, będą jednak usuwane – zaznaczył Twitter.

Treść komunikatu odnoszącego się do „interesu publicznego”. Źródło: help.twitter.com

Nowe zasady moderacji tweetów opublikowanych przez polityków będą miały zastosowanie wyłącznie do treści opublikowanych po 27 czerwca 2019 roku.

Zasada stosowana będzie jedynie do kont, które należą do przedstawicieli rządu (lub kandydatów na takie stanowisko), mają ponad 100 tys. obserwujących i są zweryfikowane.

Czym jest wspomniany „interes publiczny”? Portal definiuje go na podstawie wypisanych wyżej kryteriów dotyczących kont oraz dodatkowych wskaźników: czy pozostawienie tweeta pozwoli rozliczyć polityka z jego działań, czy komunikat stanowi źródło informacji dla opinii publicznej, czy usunięty materiał utrudni zrozumienie jakiegoś problemu oraz czy treść tweeta jest wyjątkowa i niezbędna w dyskursie publicznym.

„To krok, choć mały, w dobrym kierunku. (…) Miejmy nadzieję, że zapoczątkuje dyskusję na temat regulowania dezinformacji, mowy nienawiści czy publicznego podżegania w dyskursie politycznym” – skomentowała dla bbc.com dr Zoetanya Sujon z London College of Communication. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj