10 października 2024 roku przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizatorzy akcji społecznej „Koalicja Przeciwko Samotności” ogłosili kolejne działania w ramach inicjatywy. Kampania skupia się wokół kwestii zdrowia psychicznego mężczyzn oraz normalizacji tematu kryzysów psychicznych.
Inicjatorem ogólnopolskiej akcji społecznej jest Fundacja Era Nowych Kobiet wraz z Joanną Przetakiewicz. Za realizację kampanii odpowiadają agencje VML i SEC Newgate CEE, które prowadzą działania pro bono.
Kampania „Koalicja Przeciwko Samotności” została ogłoszona 11 czerwca 2024 roku podczas performance’u w formie pokazu mody, podczas którego 12 mężczyzn spadało w otchłań symbolizującą samobójczą śmierć. Przekaz wydarzenia miał zwrócić uwagę na problem dotyczący zdrowia psychicznego mężczyzn, którzy znacznie rzadziej szukają pomocy psychologicznej. Jak podkreślają organizatorzy akcji, w Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo, a 12 z nich to mężczyźni.
Inicjatywa skupia się na upowszechnianiu informacji na temat tego, jak rozpoznawać problemy psychiczne i w jaki sposób rozmawiać z osobami w kryzysie. W promowanie wspierających przekazów zaangażowali się influencerzy i osoby publiczne. Pierwsze faza kampanii dotarła do blisko dziesięciu milionów odbiorców.
W nowej odsłonie akcji organizatorzy rozpoczynają cykl rozmów na temat zdrowia psychicznego „Życie od nowa”, który poprowadzi Joanna Przetakiewicz. Odcinki będą emitowane dwa razy w miesiącu na kanale Magazynu VIVA na YouTubie. Bohaterem pierwszego odcinka będzie piłkarz Jakub Błaszczykowski.
Ponadto w ramach inicjatywy 21 października 2024 roku odbędzie się wydarzenie pt. „Kryzysowy Coming Out”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego mężczyzn oraz przełamanie tabu w kwestii mówienia o męskiej emocjonalności.
W spotkaniu wezmą udział mężczyźni znani ze świata publicznego, sportowego czy popkultury, którzy opowiedzą o tym, z jakimi kryzysami sami musieli się mierzyć i w jaki sposób sobie z nimi radzili.
Jak podkreślają organizatorzy, prowadzone w ramach kampanii działania od początku są konsultowane z psychoterapeutami oraz specjalistami z Uniwersytetu SWPS oraz Polskiej Akademii Nauk. Kampanię wspierają również Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej. (kn)