niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościKomisja Europejska edukuje na temat praworządności

Komisja Europejska edukuje na temat praworządności

28 października 2024 roku Komisja Europejska rozpoczęła kampanię informacyjną dotyczącą praworządności. Celem akcji jest przybliżenie obywatelom Unii Europejskiej idei praworządności oraz zwiększenie świadomości na temat jej wpływu na codzienne życie społeczeństwa.

Kampania skupia się na sześciu podstawowych zasadach, które definiują praworządność:

  • równości wobec prawa,
  • pewności prawa,
  • zakazie arbitralności,
  • niezawisłości sądów,
  • legalności,
  • podziale władzy.

Jak zaznacza Komisja Europejska, 82 proc. osób w Polsce uważa za istotne lub ważne, aby wszystkie państwa członkowskie przestrzegały podstawowych wartości Unii Europejskiej, w tym praworządności. Dla porównania za dobrze poinformowanych na temat tego pojęcia uważa się 62 proc. respondentów.

Didier Reynders, europejski komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości, podkreśla, że zasada praworządności często jest postrzegana jako odległa, wzniosła koncepcja, co sprawia, że dla wielu ludzi może być trudna do zrozumienia. „Chociaż określa to, kim jesteśmy i co łączy nas jako Europejczyków, to o praworządności myślimy zwykle tylko wtedy, gdy coś idzie nie tak. Kampania ta ma na celu pomóc wszystkim zrozumieć, co oznacza zasada praworządności, jak bardzo polegamy na niej na co dzień i dlaczego ważne jest zapobieganie nieuczciwości i niesprawiedliwości” – dodaje Reynders.

Komisja Europejska, chcąc ułatwić zrozumienie zasad praworządności obywatelom UE, zaangażowała do akcji niemieckiego artystę i ilustratora Christopha Niemanna, którego prace regularnie goszczą na okładkach magazynów „The New Yorker”, „National Geographic” i „The New York Times Magazine”. Wykorzystując sport jako metaforę, stworzył on sześć prostych, ale wyrazistych filmów animowanych, które mają przybliżyć obywatelom UE pojęcie praworządności.

Źródło: youtube.com/EUJustice

„Chciałem zwizualizować rządy prawa, porównując je do czegoś, co znamy z codziennego życia: do zasad w sporcie. Gra w piłkę nożną, rywalizacja na torze wyścigowym czy gra w bilard – wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy uzgodnimy spójne i uczciwe zasady i granice. W swoich animacjach nieco żartobliwie przedstawiłem wizję tego, co by się stało, gdyby usunąć zasady. Chciałem pokazać, że ochrona praworządności tworzy sprawiedliwe i przewidywalne ramy, w których społeczeństwo może się rozwijać” – tłumaczy Niemann.

Kampania jest prowadzona w mediach społecznościowych we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, gdzie będzie rozpowszechniana także seria stworzonych przez Niemanna animacji. (ao)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj