poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościKonkurs lubelskiego IPN oburza i odbiera powagę tematowi Zagłady Żydów?

Konkurs lubelskiego IPN oburza i odbiera powagę tematowi Zagłady Żydów?

30 stycznia 2023 roku Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Lublinie opublikował na Facebooku informację o organizowanym przez siebie internetowym konkursie o nazwie „Zagłada Żydów Europejskich” na platformie Quizizz. Ogłoszenie spotkało się z negatywnymi komentarzami, użytkownicy na Facebooku ocenili, że jest ono niestosowne.

Instytut usunął wpis, a następnie dodał nowy, o nieco zmienionej treści. Nowe ogłoszenie informowało o konkursie wiedzy z wystawy „Zagłada Żydów Europejskich” – czytamy na tokfm.pl.

Prof. Adam Puławski powiedział źródłu, że „zabawa – a taką formę na quiz – nie jest właściwą formułą sprawdzania wiedzy o Zagładzie”. Dodał, że według niego to może świadczyć o braku wrażliwości, chociażby ze strony dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu, Roberta Derewendy.

Jak mówi źródłu rzecznik Instytutu Szczepan Barczyk, taka formuła konkursów stosowana jest przy wielu działaniach edukacyjnych i rezygnacja z „nowoczesnych narzędzi edukacyjnych mógłby spowodować brak komunikacji z młodym pokoleniem w istotnych dla historii Polski zagadnieniach”.

Informacja o konkursie, jak i sam konkurs, nie zostały usunięte.

Aktualizacja, 02.02.2023:

Biuro prasowe IPN w Lublinie w odpowiedzi na powyższy tekst przekazuje, że „informacja, że »ogłoszenie spotkało się z negatywnymi komentarzami, użytkownicy na Facebooku ocenili, że jest ono niestosowne«” jest nieprawdziwa”. „Jedyny negatywny komentarz należał do skonfliktowanego z IPN byłego pracownika. Artykuł jest napisany z tezą, a głównym założeniem jest, że nie należy organizować quizów nt. Holokaustu. Można w ciągu kilku minut pracy sprawdzić, że takie quizy pojawiają się od BBC po onet.pl i są organizowane również przez instytucje edukacyjne” – informuje biuro prasowe IPN Lublin.

Na stronie lubelskiego IPN pojawiło się także oświadczenie dyrektora tego oddziału IPN, dr. Roberta Derewendy, dotyczące publikacji w TOK FM, które przytaczamy poniżej:

W odniesieniu do publikacji medialnych TOK FM w którym zarzuca się nam trywializację tematu Holokaustu przez organizowanie quizu wiedzy opartego na wystawie elementarnej IPN „Zagłada Żydów europejskich” pragnę poinformować, że:

– przez quiz rozumiemy test wiedzy – podobny do tych, które organizowane są w szkołach. Chcemy aby młodzież mogła sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę na temat tego tragicznego rozdziału historii. Jednoznaczne utożsamianie quizu z zabawą jest nadużyciem, które ma na celu dyskredytowanie naszych działań,

– nieprawdziwe są doniesienia red. Anny Gmiterek-Zabłockiej, że „wpis na Facebooku wywołał komentarze internautów, którzy uznali, że jest niestosowny”.  Był tylko jeden komentarz – byłego pracownika Oddziału IPN w Lublinie dr. Mariusza Zajączkowskiego, z którym została rozwiązana umowa o pracę. Zestawienie tego zdania z informacją o usunięciu przez nas pierwotnego wpisu ma sugerować związek przyczynowo-skutkowy, którego nie było,

– wpis został usunięty z powodu konieczności jego przeredagowania, a także wydłużenia czasu trwania konkursu ze względu na koniec ferii i powrót uczniów do szkół, o czym dziennikarka została poinformowana, lecz nie podała tego do wiadomości publicznej,

– pomimo wskazania licznych konkursów z nagrodami – także w formie quizu – organizowanych przez instytucje oraz media w tematyce Holokaustu, czyni nam p. Anna Gmiterek-Zabłocka z tego zarzut, a nawet twierdzi, że przekonujemy, iż warto wziąć udział w teście wiedzy ze względu na nagrody – jakby to był główny powód. Nagrody książkowe wydane i ufundowane przez IPN mają na celu podnoszenie wiedzy młodego pokolenia w zakresie prezentowanej tematyki.

Konkurs wiedzy towarzyszył otwarciu wystawy “Zagłada Żydów europejskich” w przestrzeni publicznej. W trakcie wydarzenia zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego.

Z przykrością stwierdzam, że publikacje TOK.FM w tym temacie są nierzetelne i mają w moim odczuciu deprecjonować działalność Instytutu Pamięci Narodowej.

(zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj