Jak wynika z raportu „Rady nadzorcze wobec zmian klimatu”, opracowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z Fundacją Deloitte, edukacja i rozwój kompetencji organów nadzorczych w obszarze ochrony klimatu są konieczne.
Celem badania było poznanie zakresu znajomości aspektów związanych ze zmianami klimatu wśród przedstawicieli rad nadzorczych. Respondenci zapytani zostali o wiedzę dotyczącą tematu, rolę rad nadzorczych w działaniach proklimatycznych oraz o potrzeby i oczekiwania przedsiębiorstw w tym obszarze.
Wyniki badania pokazują, że proces budowania przywództwa klimatycznego w wielu radach już się rozpoczął, ma swoich liderów i nabiera tempa. Twórcy raportu twierdzą jednak, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie.
Badanie pokazało bowiem, że niedostateczny poziom świadomości wyzwań w tym obszarze i ich konsekwencji widoczny był m.in. w odpowiedziach o wagę ryzyka dla poszczególnych procesów biznesowych i wskaźników klimatycznych.
Dla 39 proc. badanych wskaźniki klimatyczne są mniej istotne niż wskaźniki finansowe, a dla 36 proc. wskaźniki klimatyczne są tak samo istotne jak wskaźniki finansowe – czytamy w raporcie.
Twórcy badania twierdzą, że w tym względzie panuje więc duża rozbieżność zdań, skoro niemal tyle samo osób uznaje wskaźniki klimatyczne za mniej istotne niż finansowe co jest przeciwnego zdania.
Jak wynika z raportu, organy nadzorcze nie posiadają komitetów odpowiedzialnych za kwestie klimatyczne (73 proc.). Podobnie sytuacja prezentuje się w kontekście organów zarządczych – tylko 1/3 firm dysponuje osobą odpowiedzialną za ten obszar – dowiadujemy się.
Twórcy badania zwracają także uwagę na to, że zmiany klimatu jako stały temat rozmów podejmowanych na posiedzeniach rad nadzorczych pojawiają się tylko w 20 proc. organizacji, a jednorazowo w 27 proc.
Wykres: Zmiany klimatu jako temat spotkań rad nadzorczych
Źródło: chapterzero.pl/badanie
61 proc. respondentów przyznało, że obecne kompetencje rad nadzorczych w zakresie działań przedsiębiorstw na rzecz ochrony klimatu są za małe, a 68 proc. nie ma w swojej organizacji dostępu do informacji związanych z klimatem – czytamy dalej. (bs)
Wykres: Ocena kompetencji Rad Nadzorczych
Źródło: chapterzero.pl/badanie
Wykres: Informacje o klimacie dla Rad Nadzorczych
Źródło: chapterzero.pl/badanie
O badaniu:
Badanie adresowane było do przedstawicielek i przedstawicieli rad nadzorczych firm działających w Polsce. Zrealizowane zostało metodą CAWI. W badaniu ilościowym wzięły udział 44 osoby. Dodatkowo przeprowadzono 4 pogłębione wywiady standaryzowane. Badanie przeprowadzone było między 20 stycznia a 17 marca 2022 roku i ma charakter poglądowy.