Krzysztof Gawkowski, Wicepremier i Minister Cyfryzacji, powołał zespół „PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski”. Informację podano 29 stycznia 2024 roku. Grupa naukowców, przedsiębiorców i programistów będzie opracowywała rekomendacje wykorzystania sztucznej inteligencji dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa.
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, powołanie zespołu ma na celu zwiększenie efektywności procesów w administracji publicznej. Wszyscy członkowie działają pro bono i w oparciu o standardy etyczne. Będą opracowywać konkretne propozycje rozwiązań i narzędzi, które mają wspomóc rozwój Polski.
Eksperci wyjaśnili, że AI może szybciej obsłużyć obywateli niż człowiek i przyspieszyć prace analityczne, takie jak wydawanie prostych formalnych decyzji. Co więcej, sztuczna inteligencja może uporządkować niespójne przepisy, wynikające z niejasnego prawa. Jest w stanie również wyłapać nieścisłości w dokumentach. Ponadto, AI może pomóc w zarządzaniu państwem, wyciągając wnioski z danych demograficznych, systemu zdrowia i trendów na świecie, a następnie stawiać tezy, na co państwo musi się przygotować w perspektywie kilku lub kilkunastu lat.
Zespół określił także obszary, w których sztuczna inteligencja może usprawnić funkcjonowanie państwa. Wymienili m.in. bezpieczeństwo, edukację i zdrowie publiczne. „System nie jest doskonały, dlatego wielkim wyzwaniem będzie na przykład poziom cyfryzacji – w wielu sektorach działania państwa, z sądami, urzędami i służbą zdrowia na czele, żeby AI w ogóle mogło pomóc, najpierw dane i dokumenty musiałyby być digitalizowane” – powiedziała Kamila Staryga, członkini zespołu. Eksperci wytypowali na ten moment dziesięć projektów, które zostaną poddane analizom, a następnie przedstawione Ministrowi Cyfryzacji.
Pomysłodawcą zespołu doradczego jest Miron Mironiuk, założyciel i CEO polskiej firmy Cosmose AI, działającej na rynkach Azji. Do grupy należą także: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach. Minister Cyfryzacji podkreślił, że „grupa jest otwarta i chce, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy”.
Miron Mironiuk w 2014 roku założył Cosmose AI, firmę zajmującą się sztuczną inteligencją w handlu, działającą na rynkach Azji. We wrześniu 2023 roku uruchomił program nauczania programowania w szkołach podstawowych „Programowanie = Nasz Drugi Język”, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.
Agnieszka Mikołajczyk-Bareła pracuje jako Senior AI Engineer rozwijając duże modele językowe w Chaptr. Wcześniej jako NLP Team Leader w Voicelab.AI prowadziła zespół, który stworzył rozwiązanie TRURL.
Kamila Staryga jest przedsiębiorczynią i menedżerką produktu z 15-letnim doświadczeniem w dziedzinie innowacji oraz współzałożycielką firmy Rita Health. Wcześniej większość swojej kariery poświęciła na inkubację nowych produktów: pracowała nad postępami w naukach biologicznych i technologicznych w Google X, ATAP, i Flo Health.
Marek Cygan jest współzałożycielem firmy Nomagic, start-upu dostarczającego inteligentne roboty do przenoszenia i umieszczania produktów w magazynach dla zastosowań intralogistycznych. Co więcej, jest mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2007).
Tomasz Czajka pracował nad optymalizacją infrastruktury centrów obliczeniowych dla Google oraz tworzył oprogramowanie nawigacji i sterowania komputera załogowego pojazdu kosmicznego Crew Dragon firmy SpaceX. Jest mistrzem świata w programowaniu zespołowym ACM ICPC (2003)
Karol Kurach jest naukowcem zajmującym się od ponad 14 lat głębokimi sieciami neuronowymi. W przeszłości pracował przez wiele lat w Google w Zurychu oraz Cosmose AI. Jest współautorem i jednym z głównych inżynierów inteligentnych systemów wykorzystywanych wewnątrz Gmaila oraz współzałożycielem oddziału badawczego Google Brain w Zurychu.
Łukasz Kidziński założył firmę bioinformatyczną Saliency AI wykorzystującą sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów związanych z obrazowaniem medycznym w badaniach klinicznych, którą w 2020 wykupiło Clario, międzynarodowa organizacja badawcza.
Zainteresowanie też wywował sposób komunikacji przedstawienia nowej grupy. Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji przedstawiono reaktywację zdjęcia z „imprezy informatyków”, na którym na drugim miejscu od lewej strony znajduje się Tomasz Czajka, członek zespołu ds. sztucznej inteligencji. Natomiast na nowym zdjęciu została uchwycona cała grupa.
Źródło: facebook.com, Hanna Waśko
(af)