sobota, 21 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościMłodzi ludzie chcą, by politycy zajęli się sprawami środowiska

Młodzi ludzie chcą, by politycy zajęli się sprawami środowiska

Połowa tegorocznych debiutantów wyborczych w wieku 18-21 lat oczekuje od polityków zaangażowania w sprawy środowiska naturalnego – wynika z badania Debiutanci’23 przeprowadzonego w maju i czerwcu 2023 roku przez Profeinę i Lata Dwudzieste.

Ponad połowa (55 proc.) młodych ludzi chce, aby partie polityczne uwzględniły w swoich programach kwestie związane zarówno ze środowiskiem, jak i klimatem. 63 proc. respondentów walczy natomiast o zainteresowanie ugrupowań jakością powietrza, a na ekologię zwraca uwagę zaledwie 7 proc. badanych.

Z raportu wynika, że młode kobiety są bardziej progresywne i proekologiczne niż młodzi mężczyźni – bardziej martwią je kwestie związane ze środowiskiem i częściej wykazują chęć posiadania w swojej okolicy zieleni i dobrego transportu publicznego.

Gdy tegoroczni debiutanci wyborczy zostali poproszeni o stworzenie programu idealnej partii, w pierwszej dziesiątce wskazali trzy postulaty dotyczące środowiska naturalnego i jakości powietrza: rozwój taniej, szeroko dostępnej komunikacji publicznej (35 proc.), ograniczenie wycinki lasów (28 proc.) oraz przyspieszenie przechodzenia Polski na energię odnawialną (24 proc.).

W przypadku wymarzonego sąsiedztwa, 54 proc. badanych wskazało dużo zieleni w pobliżu. 37 proc. wybrało natomiast dobry transport publiczny, a po 30 proc. głosów zdobyły odpowiedzi: bezpieczne osiedla i posesje oraz dużo sklepów w pobliżu.

Badanie pokazuje, że na zieleni w otoczeniu najbardziej zależy kobietom, a także osobom, dla których ważne jest zawarcie kwestii stanu powietrza i środowiska w programach politycznych. (ao)

O badaniu:

Badanie przeprowadzono techniką CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób urodzonych w przedziale dat 14.10.2001-04.11.2005 (osób, które po raz pierwszy będą miały możliwość wziąć udział w wyborach parlamentarnych) oraz badania jakościowego na czterech grupach fokusowych. Pomysłodawcą badania jest agencja Profeina, realizująca projekt PR “Stimulating demand from young voters for greater action on air quality” finansowany przez Clean Air Fund. Badanie jakościowe (grupy dyskusyjne): IRCenter, maj 2023. Badanie ilościowe: IQS, maj/czerwiec 2023. Koncepcja badań i przygotowanie raportu: Lata Dwudzieste.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj