poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościMuzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało nową identyfikację wizualną

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało nową identyfikację wizualną

W kwietniu 2023 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało nową identyfikację wizualną. Nowe logo nawiązuje do splotu, który jest metaforą przeplatania się w muzeum różnorodnych dziedzin sztuki, epok historycznych i obszarów pracy muzealnej –  komunikuje instytucja.

Celem wprowadzenia nowego systemu było uproszczenie i nadanie spójnych ram komunikacji w sferze wizualnej i werbalnej oraz stworzenie funkcjonalnego narzędzia, pozwalającego na łatwe dostosowywanie się do zmian w ofercie.

Punktem wyjścia do pracy nad identyfikacją była potrzeba zaprezentowania wszystkich oddziałów muzeum na równi.

Linia splotu wykorzystana w znaku, będącym elementem systemu, ma symbolicznie spajać liczącą milion eksponatów kolekcję MNK, obejmującą dzieła od starożytności po współczesność, łącząc równocześnie dwanaście zróżnicowanych profilowo oddziałów w sieć.

Zmianie uległy także nazwy oddziałów. Długie nazwy zastąpiono krótkimi wyrażeniami, jak MNK Mehoffer czy MNK Sukiennice.

System zaprojektowano z naciskiem na wymogi komunikacji online. Jednocześnie nowa identyfikacja pozwala na ujednolicenie tradycyjnych nośników informacyjno-reklamowych „w trosce o ład i estetykę przestrzeni miejskiej”.

„Zależy nam na tym, żeby uprościć komunikację, przede wszystkim z odbiorcami naszych wystaw i wydarzeń, ale także wewnętrznie. Chcemy kompleksowego, funkcjonalnego rozwiązania, dostosowanego do mediów cyfrowych i tradycyjnych, dobrze przemyślanego i wynikającego z naszego instytucjonalnego DNA” – wyjaśnia Tomasz Ostrowski, zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji MNK.

Nowa identyfikacja obejmuje również system autorskich ilustracji oraz stworzenie „dynamicznego języka” z myślą o komunikacji m.in. z młodymi odbiorcami, a także narzędzie do tworzenia kolekcji upominków muzealnych. Wraz z nowym logotypem powstała pełna księga znaku i identyfikacji wizualnej, która zawiera projekty materiałów reklamowych, akcydensów, oznaczeń wewnętrznych i zewnętrznych oddziałów czy gadżetów.

Prace nad nowym systemem trwały ponad osiem miesięcy. Pracownicy oddziałów muzeum uczestniczyli w procesie tworzenia znaków, proponując motywy i inspiracje, które wyróżniają go na tle innych.

Identyfikacja będzie stopniowo wdrażana w muzeum, a materiały promocyjne i akcydensy będą wymieniane według zużycia ze względu na aspekty ekonomiczne i ekologiczne.

Za projekt odpowiada studio Podpunkt. (bs)

Poprzednie logo

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj