Belgia wprowadza nowe przepisy, które umożliwiają pracownikom urzędów federalnych nieodbieranie telefonów i nieodpisywanie na maile poza godzinami pracy – opisuje sukces.rp.pl, powołując się na BBC. Czytamy, że zdaniem minister administracji Petry De Sutter spowoduje to wzrost wydajności pracy.
Dowiadujemy się, że praca zdalna, rozpowszechniona w czasie pandemii, może powodować zatarcie się granic między czasem pracy a czasem wolnym. Co prawda taki rodzaj pracy zapewnia większą elastyczność, ale tym samym utrudnia „wyjście z biura” – pisze źródło. Czytamy także, że psychologowie wskazują, że brak klarownego podziału na pracę i odpoczynek może powodować wypalenie zawodowe. Władze Belgii chcą temu zapobiec – od początku lutego 2022 roku nie będzie można kontaktować się z urzędnikami federalnymi poza godzinami ich pracy. Tamtejsza minister Petry De Sutter jest zdania, że brak wyraźnego „prawa do odłączenia się” sprawia, że wiele osób narażonych jest na stres i wypalenie zawodowe, a są to zjawiska, które powoli stają się „plagą w miejscach pracy” – czytamy dalej.
Jak dalej czytamy, ci urzędnicy, których obejmują nowe przepisy, otrzymali także zapewnienie, że nie będą karani czy prześladowani w inny sposób za to, że nie odbierają służbowych maili czy telefonów w innych porach niż ich godziny pracy.
Źródło informuje, że obecne zmiany obejmą aktualnie wyłącznie urzędników, jednak mówi się o tym, że następnym krokiem powinna być dyskusja o rozszerzeniu tych uprawnień na osoby zatrudnione w prywatnych firmach. Belgijskie organizacje przedsiębiorców są jednak przeciwne – czytamy dalej. Uważają, że takie decyzje byłyby błędne, bo – jak powiedział Erik Laureys z Voka, cytowany przez BBC – oznaczałyby brak zaufania co do tego, jak pracownicy organizują własny czas.
Podobne – jednak znacznie bardziej restrykcyjne – przepisy wprowadzono niedawno w Portugalii. Tamtejsi pracodawcy mogą zostać ukarani, jeżeli będą próbować nawiązać z pracownikami kontakt poza godzinami pracy – czytamy. (mb)