wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPieniądze, zdrowie i ciekawe życie – tego Polacy zazdroszczą innym

Pieniądze, zdrowie i ciekawe życie – tego Polacy zazdroszczą innym

Polacy zazdroszczą innym głównie pieniędzy, zdrowia i ciekawego życia – wynika z badań przeprowadzonych przez psycholog prof. Dominikę Maison na panelu Ariadna.

Okazuje się, że ponad 1/3 Polaków zazdrości innym pieniędzy i dobrej sytuacji materialnej. 29 proc. zazdrości z kolei zdrowia i dobrej kondycji, a 26 proc. – ciekawego życia. W porównaniu z wynikami z 2020 roku widoczna jest zmiana – kwestie materialne wyparły zdrowie i dobrą kondycję, które trzy lata temu były na pierwszym miejscu. Ponadto w niemal wszystkich obszarach wzrosła liczba Polaków, którzy danej rzeczy zazdroszczą innym.

Najrzadziej obiektami zazdrości są z kolei sława, posiadanie dzieci oraz inteligencja i mądrość – wynika z badania.

30 proc. Polaków twierdzi z kolei, że niczego nikomu nie zazdrości. Ten wynik jest niezmienny od kilku lat – zauważają autorzy raportu.

Co więcej, nie wszyscy Polacy odczuwają zazdrość w takim samym stopniu. Najbardziej zazdroszczą innym różnych rzeczy osoby gorzej wykształcone, postrzegające swoją sytuację materialną jako złą i osoby najmłodsze (poniżej 24 roku życia). Zazdrość wobec pieniędzy i dobrej sytuacji materialnej odczuwają częściej osoby młodsze niż starsze: w grupie w wieku 18-24 lata 53 proc. badanych zazdrości innym pieniędzy, z kolei wśród osób 55+ takiej odpowiedzi udzieliło 17 proc.

Również w przypadku zazdrości wobec zdrowia i dobrej kondycji fizycznej widoczne są różnice w zależności od wieku – tu z kolei najwięcej zazdrosnych osób jest wśród Polaków w wieku powyżej 55 roku życia (36 proc.), a szczególnie wśród emerytów i rencistów (44 proc.).

Osoby lepiej wykształcone rzadziej zazdroszczą innym pieniędzy czy zdrowia, nieco częściej zazdroszczą z kolei zewnętrznych, niematerialnych atrybutów sukcesu, takich jak np. szczupła sylwetka (zazdrości jej 27 proc. osób z wykształceniem wyższym i 14 proc. z wykształceniem podstawowym), atrakcyjność fizyczna i uroda (23 proc. osób z wykształceniem wyższym vs 10 proc. z wykształceniem podstawowym), sukcesy zawodowe (16 proc. osób z wykształceniem wyższym i średnim vs 7 proc. z wykształceniem podstawowym).

Jak zauważają autorzy badania, stopień zazdrości zależy również od postrzegania własnej sytuacji materialnej. Prof. Dominika Maison wyjaśnia, że osoby źle oceniające swoją sytuację materialną częściej zazdroszczą innym różnych rzeczy i nie dotyczy to tylko pieniędzy, lecz także udanych związków, szczęśliwej rodziny, zdrowia i posiadania dzieci. Z badania wynika, że średnia liczba wskazanych obszarów zazdrości (w skali od 0 do 11) u osób źle postrzegających swoją sytuację wyniosła 2,5, co stanowi wynik istotnie wyższy od średniej wskazań przez osoby dobrze oceniające swoją sytuację, która wyniosła 1,7. Jak podkreśla prof. Maison, ta zależność nie ma związku z faktycznymi dochodami danej osoby. „Pokazuje to, że postrzeganie sytuacji finansowej jest ważniejsze niż rzeczywisty stan posiadania” – czytamy. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj