niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Pierwsza (samo)pomoc w kryzysie psychicznym” – nowa kampania Fundacji Można Zwariować

„Pierwsza (samo)pomoc w kryzysie psychicznym” – nowa kampania Fundacji Można Zwariować

Fundacja Można Zwariować ruszyła z kampanią społeczną poświęconą sposobom reagowania na pogorszenie kondycji psychicznej i (samo)pomocy w tym obszarze. Akcja rozpoczęła się 10 października 2023 roku, przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, a jej głównym elementem jest plakat instruktażowy.

Kryzys psychiczny może spotkać każdego – przypomina fundacja, podkreślając, jak ważna jest wiedza na temat reagowania w sytuacji wystąpienia takiego kryzysu. „Istnieje wiele objawów sygnalizujących pogarszającą się kondycję w tym zakresie, m.in. codzienny lęk, brak motywacji, utrzymujące się zmęczenie, impulsywność czy zaburzenia koncentracji” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla fundacja, człowiek, żeby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje dobrego samopoczucia, umożliwiającego realizację jego możliwości i radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Organizacja udostępniła plakat prezentujący działania, jakie służą wychodzeniu z kryzysu psychicznego. „To podręczny zestaw ratunkowy, w którym znajdują się codzienne nawyki, wspomagające proces zdrowienia i powrót do równowagi” – wskazuje fundacja.

Inspiracją dla koncepcji kampanii były instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które są umieszczane w wielu miejscach przestrzeni publicznej. Plakat ma podobne zadanie.

„Kiedy jesteśmy świadkami zagrożenia zdrowia lub życia innej osoby, mamy obowiązek niesienia ratunku. Od młodych lat uczymy się, jakie czynności należy wykonać, bo tylko dzięki nam poszkodowany może przeżyć. W sytuacji kryzysu psychicznego jest inaczej, to my sami możemy udzielić sobie pierwszej pomocy i warto mieć do tego gotowość. Jeśli mamy świadomość stanu, w którym się znajdujemy, łatwiej nam bezpośrednio na siebie wpłynąć. Chcemy, by plakat o tym przypominał i podsuwał rozwiązania. Nie wyklucza to konieczności kontaktu ze specjalistą, zupełnie tak jak w przypadku pomocy przedmedycznej – najpierw dzwonimy pod numer alarmowy” – mówi Marlena Dudzic, inicjatorka kampanii i wolontariuszka Fundacji.

W kampanii wyeksponowano sześć aspektów pierwszej (samo)pomocy w kryzysie psychicznym.

„Pierwszy to oczywiście kontakt ze specjalistą (psychologiem, terapeutą, psychiatrą, także za pomocą telefonu zaufania). Drugi – trwanie w przyjaznych relacjach i kontakt z drugim człowiekiem. Kolejnym cennym elementem pracy nad dobrostanem jest psychoedukacja – zdobywanie wiedzy, która może pomóc nam lepiej zrozumieć rządzące nami mechanizmy. Kampania zwraca też uwagę na kontakt z naturą, aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu i odpoczynku, które są niezwykle ważne dla dobrej kondycji psychicznej” – czytamy w komunikacie. Jak podkreśla Dorota Dot Okulicz, psychoterapeutka, współpracująca z Fundacją Można Zwariować, badania WHO potwierdzają, że te działania wspierają dobre samopoczucie psychiczne i mogą być częścią profilaktyki kryzysu psychicznego.

Działania komunikacyjne w ramach kampanii prowadzone są w mediach społecznościowych oraz na stronie Fundacji Można Zwariować. Stamtąd można m.in. pobrać plakat w różnych formatach do wydrukowania.

Kampania toczy się także w przestrzeni publicznej: plakaty prezentujące pierwszą (samo)pomoc zostały umieszczone w kawiarniach, barach i bibliotekach oraz w Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Warszawie.

Tematyce kampanii będzie też poświęcone spotkanie stacjonarne, które odbędzie się 24 października 2023 roku w przestrzeni Volvo Car w Warszawie.  

Plakat zaprojektował Michał Loba, z kolei autorką hasła i copy jest Jowita Remlingier, wolontariuszka fundacji. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj