niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPolacy nie chcą wracać do biur

Polacy nie chcą wracać do biur

Raport portalu Pracuj.pl wyraźnie wskazuje, że Polacy nie są przekonani do powrotu do biur po pandemii. Opublikowane dane dotyczą zarówno pracy zdalnej, jak i modelu hybrydowego. Według analiz aż 72 proc. firm, które funkcjonowały podczas pandemii w trybie zdalnym, powróciło lub planuje powrócić do standardowego modelu pracy w biurze.

Zauważono zależność między poziomem wykształcenia – im był wyższy, tym więcej było osób pracujących zdalnie albo hybrydowo.

Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań użytkowników w Grupie Pracuj, zauważa, że marzec 2022 roku był korzystnym miesiącem, jeśli chodzi o powrót do pracy w biurze. Wyniki wskazują na  częstszą niż wcześniej, w trakcie pandemii, obecność pracowników w firmie. Skonieczna przekonuje jednak, że praca hybrydowa może okazać się dominującym modelem.

Pracownicy najchętniej pojawiają się w biurze w poniedziałki – wynika z badania. Najrzadziej wskazywany był przez nich weekend.

 

Przez prawie połowę respondentów możliwość pracy zdalnej uznana została za atut zachęcający do złożenia aplikacji do danej firmy. Czynniki, które jeszcze bardziej wpływają na decyzję o zgłoszeniu się do pracy, to według badanych dofinansowanie przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej, umożliwienie dowolnego wyboru modelu pracy, otwartość na kandydatów z innej lokalizacji oraz możliwość pracy wyłącznie w modelu zdalnym.

„We wszystkich ze zmierzonych przez nas przypadków widać przewagę pań nad panami pod kątem udziału osób, dla których elastyczne modele wykonywania obowiązków mają istotne znaczenie w rekrutacji. Panie częściej zwracają uwagę na dofinansowanie części kosztów pracy zdalnej przez pracodawcę, umożliwianie wyboru dowolnego modelu pracy czy otwartość firmy na osoby z innej lokalizacji. Można przypuszczać, że na tę kwestię wpływać może konieczność łączenia ról rodzicielskich z zawodowymi. Poziom elastyczności, z jaką firmy podchodzą do zatrudniania na odległość, jest wciąż znacznie wyższy niż przed pandemią i sprzyja możliwościom rozwoju zawodowego wielu kobiet” – komentuje Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Badani za zalety pracy zdalnej najczęściej uznawali mniejszą ilość czasu poświęcaną na dojazd do firmy, oszczędności na wydatkach, elastyczność godzin pracy, zwiększenie efektywności oraz możliwość samodzielnej aranżacji stanowiska pracy.
Wśród wad tego sposobu wykonywania zawodowych zadań najczęściej wymieniano trudności w oddzieleniu pracy od życia osobistego, rzadsze kontakty ze współpracownikami, zwiększone wydatki na prąd, używanie przestrzeni prywatnej do pracy i mniejsza efektywność w obowiązkach.

O badaniu:
Pracuj.pl przeprowadził badanie wśród 1796 Polaków, by sprawdzić, jaka jest ich postawa wobec pracy zdalnej.
(zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj