niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPolacy ukrywają swoje poglądy polityczne z obawy przed brakiem zrozumienia

Polacy ukrywają swoje poglądy polityczne z obawy przed brakiem zrozumienia

Aż 39 proc. Polaków przyznaje, że przez otwarte mówienie o swoich poglądach spotkało się z atakami na siebie – wynika z badania przeprowadzonego w dniach 6-8 października 2023 roku na Panelu Ariadna przez profesor psychologii Dominikę Maison.

88 proc. Polaków deklaruje, że zdarza im się rozmawiać o polityce. Okazuje się, że to mężczyźni (90 proc.) podejmują dyskusję na takie tematy częściej niż kobiety (85 proc.). Najrzadziej o polityce rozmawiają natomiast najmłodszych (72 proc. w wieku 18-24 lata). Takie tematy poruszane są przede wszystkim przez osoby z wykształceniem wyższym (93 proc.).

Badanie pokazuje, że 62 proc. Polaków mówi otwarcie o swoich poglądach politycznych niezależnie od tego, co inni sądzą na ten temat. Ponadto, częściej są to mężczyźni (65 proc.) niż kobiety (59 proc.). Zdecydowanie bardziej otwarci są zwolennicy Konfederacji (77 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (75 proc.). Skryte są natomiast osoby opowiadające się za Trzecią Drogą (55 proc.).

49 proc. Polaków spotkało się z brakiem aprobaty własnych poglądów, a 29 proc. przyznaje, że przez otwarte mówienie o swoich preferencjach politycznych straciło znajomych. Wśród tych osób częściej zdarzają się mężczyźni (36 proc.), osoby starsze (40 proc. osób powyżej 55 roku życia) oraz zwolennicy Lewicy (39 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (34 proc.).

Wiele osób nie ujawnia swoich poglądów z obawy przed m.in. brakiem zrozumienia (35 proc.), negatywnym postrzeganiem przez innych (31 proc.), a nawet agresją ze strony otoczenia (34 proc.).

Z badania wynika, że 59 proc. Polaków zdarza się być pytanym o zamiar udziału w wyborach. Nie wszyscy jednak udzielają odpowiedzi. 62 proc. respondentów postanowiło podzielić się tą informacją. 35 proc. natomiast unikało zabrania głosu w tej sprawie, a 2 proc. nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Wśród nich dominują osoby młode (18-24 lata) i te, które nie zamierzają wziąć udziału w nadchodzących wyborach.

Polacy byli pytani także o to, na kogo planują zagłosować w najbliższych wyborach. Aż 57 proc. respondentów miało takie doświadczenia. 45 proc. badanych przyznało się, na kogo odda swój głos. Pozostali unikają odpowiedzi na to pytanie (46 proc.) lub wcale nie dzielą się tą informacją (9 proc.). Najwięcej osób, które nie chcą zdradzać, na kogo planują zagłosować, jest wśród kobiet (12 proc.).

W ostatnim czasie pojawiło się sporo kampanii społecznych zachęcających kobiety do udziału w zbliżających się wyborach. 

Czytaj też: „Wspieram Sukces Kobiet”. Trwa mobilizacja kobiet do udziału w wyborach

„Cicho już byłyśmy”. Profrekwencyjny spot hitem w sieci

Kampania „To Twój Wybór” zachęca młode kobiety do głosowania

(ao)

O badaniu: Badanie przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1066 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 6 – 8 października 2023 roku. Metoda: CAWI.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj