niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZarząd Polskiej Fundacji Narodowej złożył rezygnację

Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej złożył rezygnację

27 lutego 2024 roku Polska Fundacja Narodowa poinformowała na swojej stronie, że wszyscy członkowie jej zarządu złożyli rezygnację. 

Jak czytamy w oświadczeniu PFN, do odstąpienia od wykonywanych przez kierownictwo funkcji doszło po tym jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało raport „Działalność Polskiej Fundacji Narodowej w świetle faktów i biogramów”. Organizacja napisała, że w dokumencie resortu padły stwierdzenia „w formule anonsu swoistego votum nieufności do organów fundacji”. Jednocześnie PFN zakomunikowało, że „kwestia odwoływania czy powoływania członków organów fundacji nie mieści się w uprawnieniach nadzorczych ministra kultury”.

PFN podkreśliło, że „za jej powstaniem nie stały lobbystyczne, tudzież polityczne motywacje i jakby pomysłodawcą były osoby wskazane w przedmiotowym raporcie”. Zwróciło uwagę na fakt, że zostało powołane z inicjatywy fundatorów organizacji „w celu promocji i ochrony wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki”. 

Fundacja zaznaczyła również, że treść raportu opublikowanego przez MKiDN zawiera „zarzuty personalne” wobec osób sprawujących funkcje w jej organach. Dodała, że owe oskarżenia „są sprzeczne z wolnościami wyrażonymi w art. 31 ust. 2 i noszą znamiona dyskryminacji wyrażonej w art. 32 ust. 2 Konstytucji RP”. 

Organizacja podkreśliła również, że zmiany kadrowe „nie miały wpływu na przejrzystość jej finansowania i celów statutowych”. Zwróciła uwagę, że „wszystkie projekty były realizowane przez fundację zgodnie z przepisami prawa i statutem, zaś wszelkie informacje o projektach i działalności PFN, zgodnie z obowiązującymi przepisami, były podawane do publicznej wiadomości poprzez publikowanie sprawozdań z działalności także na stronie internetowej fundacji”. 

Fundacja odniosła się także do kwestii związanych z kontrolami NIK-u i podkreśliła, że zostały one wyjaśnione przez niezawisły sąd. „Sprawa sporu o kontrolę jest prawomocnie osądzona” – napisała w oświadczeniu. 

PFN nie zgodziła się również ze stwierdzeniem, że sama organizacja lub jej zarząd uczestniczyli w próbie „wprowadzenia kontrolnych wpisów w ustawie o IPN”. Zarówno fundacja, jak i członkowie jej zarządu „nie uczestniczyli w procesach legislacyjnych jakichkolwiek aktów prawnych” – napisano w oświadczeniu. 

Co więcej, w raporcie opublikowanym przez resort pojawiły się informacje odnośnie do przekształceń uprawnień kontrolnych, które dotychczas znajdowały się pod zarządem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miały one doprowadzić do „pozbawienia rządu możliwości nadzoru nad działalnością Polskiej Fundacji Narodowej”. PFN odparło w oświadczeniu, że rząd nigdy nie miał kompetencji do jej kontrolowania.

Instytucja dodała, że do dnia publikacji swojej wypowiedzi „nie otrzymała żadnych oświadczeń woli od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przedmiocie odwołania jakichkolwiek członków organów PFN, w szczególności zaś rady”. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj