11 maja 2023 roku opublikowane zostały wyniki tegorocznej edycji rankingu ILGA Europe – europejskiego zestawienia badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+.
Polska zajęła w nim ostatnie miejsce w Unii Europejskiej i 42 miejsce na 49 w całej Europie. Niższy wynik zdobyło siedem krajów – San Marino, Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
W tegorocznej edycji rankingu Polska zdobyła 15 proc. W trzech na siedem kategorii nie otrzymała żadnego punktu. Z kolei w kategorii wolności obywatelskich Polska zdobyła jeden punkt, ponieważ w kraju dalej istnieją „strefy wolne od LGBT”.
Ranking uwzględnia siedem kategorii: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgodnienie płci i integralność cielesna, wolności obywatelskie, integralność cielesna osób interpłciowych oraz prawo do azylu.
Na pierwszym miejscu znalazła się Malta, dalej są Belgia i Dania, które osiągnęły wynik 76 proc.
Dzięki ustawie regulującej prawne uznanie płci w oparciu o samostanowienie i zakazie terapii konwersyjnych Hiszpania znalazła się sześć miejsc wyżej niż wcześniej.
Znacznie wyższe wyniki niż wcześniej otrzymała również Ukraina, w której ok. 30 tys. osób podpisało petycję w sprawie legalizacji małżeństw jednopłciowych.
„Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzeczosób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa” – komentuje Annamaria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Tęczowy ranking ILGA-Europe powstaje co roku w oparciu o dane przygotowane przez europejskie organizacje społeczne działające na rzecz praw osób LGBT+. Za analizę danych w Polsce odpowiadają Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii i Fundacja Trans-Fuzja. (zd)