niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPolskie miasta atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Polskie miasta atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Warszawa zajęła 11. miejsce w rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2018/2019. Zestawienie zostało opracowane przez fDi Magazine, należący do grupy Financial Times – podaje rp.pl.
Jak wskazuje źródło, stolica Polski wyprzedziła takie miasta jak Luksemburg, Berlin, Sztokholm, Kopenhaga czy Genewa. Na pierwszym miejscu – już po raz kolejny – znalazł się Londyn. W czołówce są też Dublin i Paryż – czytamy.

Raport obejmuje 489 lokalizacji i podzielony jest na kilka kategorii, w tym m.in. ułatwienia dla prowadzenia biznesu czy strategia przyciągania inwestycji – pisze Adam Woźniak z rp.pl. “Miasta podzielono pod względem wielkości, podobnie jak regiony. Osobnej klasyfikacji dokonano dla poszczególnych części kontynentu” – wyjaśnia autor.

W rankingu miast powyżej 750 tys. mieszkańców z aglomeracją Warszawa uplasowała się na siódmym miejscu, a w zestawieniu oceniającym przyjazność dla biznesu na trzeciej pozycji – czytamy. W klasyfikacji uwzględniającej efektywność kosztów dla prowadzenia działalności gospodarczej stolica Polski znalazła się na dziewiątym miejscu. Z kolei w ogólnym zestawieniu dla miast Europy Wschodniej Warszawa zajęła drugie miejsce (za Moskwą). W tym ostatnim rankingu na miejscach siódmym, ósmym i dziewiątym znalazły się też kolejno: Wrocław, Poznań oraz Kraków – czytamy dalej.

Stolica Małopolski może też cieszyć się z dziewiątego miejsca wśród dużych europejskich miast ocenianych pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia. Jak podaje źródło, w pierwszej dziesiątce tego zestawienia znalazło się aż osiem miast leżących na terenie Niemiec). Kraków uplasował się też na drugim miejscu pod względem przyjazności dla biznesu. W tym ostatnim zestawieniu ósmą pozycję zajęły Katowice.

W grupie miast średniej wielkości fDi Magazine wyróżnił natomiast Wrocław (szóste miejsce w kategorii potencjału ekonomicznego), Bydgoszcz (siódme miejsce pod względem efektywności kosztów) oraz Wrocław i Poznań (drugie i trzecie miejsce w zestawieniu przyjazności dla biznesu) – wylicza Adam Woźniak.

Polskie miasta zostały też docenione pod względem realizowania strategii przyciągania zagranicznych inwestycji. W zestawieniu uwzględniającym główne miasta Europy stolica Polski znalazła się na ósmym miejscu, a w grupie miast średnich drugą pozycję objął Szczecin, a piątą Poznań – czytamy.

Zestawienie opracowane przez fDi Magazine uwzględnia nie tylko miasta, ale też regiony. W rankingu obszarów w Europie Wschodniej na piątym miejscu znalazło się Mazowsze, a na siódmym Dolny Śląsk. Wśród regionów całej Europu Śląsk zajął trzecie miejsce pod względem efektywności kosztów, a Mazowsze – miejsce dziewiąte – pisze rp.pl. Twórcy raportu umiejscowili też Dolny Śląsk na siódmym miejscu pod względem przyjazności dla biznesu wśród regionów średniej wielkości. Z kolei województwo kujawsko pomorskie znalazło się na dziewiątej pozycji w kategorii efektywności kosztowej. Wyróżniono województwo lubelskie, Opolszczyznę i Małopolskę w rankingu strategii dla przyciągania inwestycji – podaje źródło. (pp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj