Badanie Hays Poland, przeprowadzone w kwietniu i maju 2023 roku, pokazuje dużą otwartość profesjonalistów na przebranżowienie. Okazuje się, że 64 proc. specjalistów mogłoby zmienić profesję wyłącznie ze względu na perspektywę uzyskania wyższych zarobków.
Osoby, które nie zdecydowałyby się na taki krok, najczęściej jako powód podawały zadowolenie z obecnej pracy, chęć podążania za ustalonym planem kariery czy liczne możliwości zawodowe w obecnej branży.
Jak wskazują autorzy badania, wysokość wynagrodzenia pozostaje główną przyczyną rozważania zmiany pracy – nie tylko przejścia do innej organizacji, lecz także rozpoczęcia kariery w innym zawodzie. Hays przekazuje, że na zmianę profesji tylko ze względu na wyższe zarobki zdecydowałoby się 64 proc. ankietowanych. Co więcej, 63 proc. z nich byłoby w stanie podjąć taką decyzję na przestrzeni roku, z kolei niemal co piąty badany byłby na nią gotowy w perspektywie dwóch lat.
>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!
Z badania opisanego w Raporcie płacowym Hays 2023 wynika, że specjaliści bardzo różnorodnie oceniają wpływ obecnej sytuacji gospodarczej na swoje perspektywy zawodowe w okresie najbliższych lat. Większość jednak odczuwa niepewność co do przyszłości. Autorzy zwracają uwagę, że wpływ na to mogą mieć zarówno sytuacja gospodarcza i geopolityczna, jak i transformacja cyfrowa oraz rozwój sztucznej inteligencji, powodujący zmiany na rynku pracy.
58 proc. badanych na pytanie, dlaczego nie czują się gotowi, by zmienić branżę, nawet jeśli wiązałoby się to z wyższymi zarobkami, odpowiedziało, że za bardzo lubi obecną pracę. 30 proc. chce trzymać się ustalonego planu kariery. Taki sam odsetek twierdzi, że branża, w której obecnie pracuje, daje wiele możliwości. 24 proc. pozostaje w aktualnej profesji ze względu na dużą elastyczność. 21 proc. respondentów nie zdecydowałoby się na przebranżowienie ze względu na zbyt duży stres z tym związany, a 12 proc. – z uwagi na brak czasu lub chęci pozyskiwania nowych umiejętności. Jedynie 15 proc. odpowiedziało, że obecne zarobki są satysfakcjonujące.
Autorzy badania podkreślają jednak, że nie oznacza to, że wysokie wynagrodzenie będzie w stanie zadowolić pracowników na stałe – raporty pokazują, że dla pracowników, zaraz po zarobkach, duże znaczenie w pracy mają: stabilność zatrudnienia, relacje z przełożonym i zespołem, pakiet świadczeń pozapłacowych. „Warto także dodać, że gotowość do zmiany ścieżki kariery nie zawsze musi oznaczać planów całkowitej transformacji swojego życia zawodowego. Specjaliści, którzy decydują się na przebranżowienie, bardzo często rozwijają się w kierunku pokrewnym do dotychczasowej profesji lub poszerzają zakres swojej specjalizacji, np. o aspekt technologiczny. Wiele zmian ścieżek zawodowych dotyczy podobnych sektorów, np. marketingu i e-commerce, finansów i analizy danych czy prawa i podatków. Bardziej radykalne zmiany kariery również się zdarzają, chociaż stosunkowo rzadziej” – czytamy w badaniu. (mb)